Zespół Żłobków m.st. Warszawy
                        
Nasze żłobki
Zapisz dziecko
REKRUTACJA DO ŻŁOBKÓW
Napisz do nas
DZIENNY OPIEKUN
Zamówienia Publiczne
WYNIKI ANKIETY
PRACA
  


Nigdy nie potrząsaj dzieckiem.

 

Zespół dziecka potrząsanego to stan pourazowy, występujący wówczas, gdy dzieckiem gwałtownie potrząsano. Potrząsanie to potencjalnie śmiertelna forma maltretowania dziecka.

 

Głowa dziecka jest duża i ciężka w porównaniu z resztą ciała, mięśnie szyi niemowlęcia są słabo rozwinięte i nie zapobiegają mimowolnym ruchom głowy.  Podczas silnego potrząsania kiwanie się główki dziecka do przodu i do tyłu ze znaczną siłą może spowodować przemieszczenie mózgu w obrębie przestrzeni wewnątrzczaszkowej, rozrywając naczynia krwionośne i uszkadzając lub niszcząc tkankę mózgową.

Wystarczą niecałe trzy sekundy potrząsania, by zabić lub spowodować trwała niepełnosprawność dziecka.

Jedno na czworo dzieci, u których doszło do urazu mózgu umiera a u połowy dochodzi do trwałej niepełnosprawności w postaci poważnego uszkodzenia mózgu, zaburzeń lękowych, depresji, utraty wzroku, utraty słuchu, problemów z uczeniem się, zaburzeń drgawkowych, porażenia. Jednemu na czworo dzieci udaje się wyjść z tego bez trwałego urazu, jednak mogą u nich występować bardziej subtelne zaburzenia Zespół wykrywa się raz na sto przypadków, gdyż objawy są zwykle bardzo dyskretne: dziecko staje się apatyczne lub bardziej płaczliwe, ma mniejszy apetyt, może być bardziej senne.
Najbardziej narażone są dzieci do 12 miesiąca życia, ale potrząsanie starszym dzieckiem również grozi poważnymi urazami.

 

Według danych europejskich około 80% rodziców potrząsa swoimi dziećmi. W USA 8,5% przypadków maltretowania dzieci to potrząsanie. W Polsce lekarze, pedagodzy i psychologowie przyznają, że problem istnieje.

 

Za „The Washington Post”  17.11.2008 r.

   

Nigdy, przenigdy nie potrząsaj swoim dzieckiem! Potrząsanie może uszkodzić mózg Twojego dziecka i spowodować śmierć. Żadnym dzieckiem, w żadnym wieku, nie należy potrząsać.

 

 

 

 


Biuletyn Informacji Publicznej
Oferty, komunikaty

Oferty, komunikaty
Stop Krzywdzeniu Dzieci
ZAMÓWIENIA PUBLICZNE
ZŻ-U.01.2019
ZŻ.K.02.2019
ZŻ.U.03.2019
ZŻ.U.04.2019
ZŻ.K.05.2019
ZŻ.K.06.2019
ZŻ-ZP.26.34.19.KS Dostawa wyposażenia dydaktycznego do żłobka przy ul. Łaguny oraz do żłobka przy ul. Cynamonowej na potrzeby projektu pn.
ZŻ-ZP.26.32.19.AKS Opracowanie dokumentacji projektowej oraz sprawowanie nadzoru autorskiego w ramach zadania inwestycyjnego pt. „Rozbudowa i modernizacja Żłobka nr 31 przy ul. Motorowej 5”
więcej...
Nasze kadry

Poradnik
Poradnik
Pomóż !
10 powodów, by nie bić dziecka
Uczę się życia od Ciebie
KONWENCJA O PRAWACH DZIECKA
Przydatne linki:
więcej...strona główna | nasze żłobki | zapisz dziecko | nasze kadry | poradnik | kontakt | ustawy
© 2006-2019 Zespół Żłobków m.st. Warszawy.