Aktualności - Żłobek 8 | Żłobek nr 8

ŚWIATOWY DZIEŃ JABŁKA

CZY WIECIE PAŃSTWO, ŻE …

28 WRZEŚNIA MOŻEMY ŚWIĘTOWAĆ ŚWIATOWY DZIEŃ JABŁKA

Jabłko to jadalny, kulisty owoc z zagłębieniem na szczycie z którego wystaje szypułka  (nazywana ogonkiem). Smak dojrzałych jabłek jest słodkawo-kwaśny i w zależności od odmiany może być mniej lub bardziej słodkie lub kwaśne.

Świeże, nieuszkodzone jabłka zawierają witaminę C, witaminy m.in. B1, B2, B3, B5, B6, B9, A i Retinol, E i tokoferol, K, β-Karoten, likopen oraz minerały, sporą ilość błonnika roślinnego, kwercetynę, a także pektynę.

Jabłka chronią układ krwionośny i serce, są lekarstwem na zaparcia i biegunki, obniżają ryzyko chorób nowotworowych, poziom cholesterolu we krwi, oczyszczają organizm, działają odkwaszająco, zabezpieczają przed astmą, poprawiają pamięć, wzmacniają dziąsła.

Jabłka służą jako składnik kompotów, sałatek owocowych i warzywnych, dodatek do potraw mięsnych, sosów oraz składnik deserów – w tym najczęściej ciast pieczonych i galaretek. Jabłka bywają smażone jak inne owoce w dżemach i konfiturach, jednak z powodu dużej ilości soku wysoce łatwo się przypalają. Jabłka w innych deserach najczęściej są tarte lub mielone na miękką papkę. Cienkie plastry jabłek mogą służyć jako ozdoba dania. Pektyna z jabłek może służyć jako substancja żelująca w innych przetworach lub deserach. Jabłka jako miękka papka jabłkowa stanowi jeden z pierwszych pokarmów stałych niemowląt.

Przyjęło się, iż jabłko stanowi symbol zdrowia, życia, urodzaju, płodności, miłości, jesiennych żniw w Europie, ale też wiosny (wspólnie z kwiatem jabłoni), dostatku, długowieczności i nieśmiertelności. Dzięki biblijnemu mitowi o Adamie i Ewie, którzy ważyli się zakosztować „zakazanego owocu”, jabłko traktowane jest także jako afrodyzjak. Złote jabłka były symbolem nieśmiertelności i najwyższego bogactwa, ale też wiecznego życia pozagrobowego. Jabłka mogły więc jednocześnie przypominać o życiu i o śmierci. Z jabłkami w roli głównej istnieje również wiele przysłów np. „Niedaleko pada jabłko od jabłoni” lub „Jakie jabłko, taka skórka, jaka matka, taka córka”.

Wobec tego Światowy Dzień Jabłka to najlepsza sposobność do pokazania Państwu jak wiele ten owoc ma do zaoferowania. Warto je jeść nie tylko od święta

Przewiń do góry
Przejdź do treści