Aktualności - Żłobek 13 | Żłobek nr 13

Kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych w naszym Żłobku

W naszym żłobku układamy jadłospisy dekadowe, zgodnie z normami Instytutu Matki i Dziecka oraz zaleceniami Instytutu Żywności i Żywienia. Normy żywienia w żłobku uwzględniają model żywienia dzieci, tj. organizację i harmonogram posiłków oraz upodobania i preferencje żywieniowe najmłodszych konsumentów. Posiłki są dostosowane do wieku dzieci, uwzględniając alergie, np. diety bez mleka, bez jaj i bez glutenu, które są dostosowane indywidualnie do potrzeb każdego maluszka. Posiłki są urozmaicone i kolorowe, tak aby zachęcały dzieci do jedzenia.

Żywienie jest podstawowym elementem warunkującym prawidłowy wzrost i rozwój dziecka. Podkreślany przez WHO – Światową Organizację Zdrowia fakt, że stan zdrowia w 70% zależy od czynników środowiskowych, uzasadnia twierdzenie, iż prawidłowe żywienie jest najwłaściwszym rodzajem profilaktyki wielu schorzeń. Właściwe żywienie musi zaspokajać zapotrzebowanie organizmu na substancje energetyczne oraz poszczególne składniki odżywcze (białka, tłuszcze, węglowodany). Dlatego już od najmłodszych lat należy dbać o prawidłowe nawyki żywieniowe naszych pociech. I tak w naszym żłobku:

Podstawą I śniadania jest mleko w postaci ciepłych napojów mlecznych (kakao, kawa orkiszowa, mleko modyfikowane) lub ciepłych zup mlecznych z dodatkiem węglowodanowym w postaci kasz/płatków/ryżu/makaronu. Ponadto, jako uzupełnienie śniadania serwowane są:

– mini kanapki  z urozmaiconego asortymentu pieczywa (chleb żytni, razowy, pszenno- żytni, orkiszowy, bułka wrocławska) z masłem 82% tłuszczu (diety – margaryna wysokiej jakości lub masło bez laktozy), dodatkiem produktów wysokobiałkowych pochodzenia zwierzęcego (wędliny, sery podpuszczkowe, jaja, sery twarogowe, różnego rodzaju pasty na bazie jaj, twarogu, mozzarelli, soi, ciecierzycy lub warzywne pasztety np. z cukinii itp.) oraz dodatkiem warzywnym.

Na II śniadanie serwujemy owoce/warzywa głównie w formie stałej (kawałki do gryzienia) lub w formie soku.

Zupy przygotowujemy na bazie jarzyn (marchew, seler, por, pietruszka) z dodatkiem składnika głównego nadającego zupie charakterystyczny i specyficzny smak np. zupa pomidorowa (świeże pomidory/przecier pomidorowy itp.) z dodatkiem ziemniaków lub produktów zbożowych (makaron, ryż, kasze, płatki). Do zaprawiania zup stosujemy głównie: jogurt czy kefir.

Drugie danie obiadowe składa się z produktu białkowego pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego, produktu objętościowego (ziemniaki, kasza, makaron, ryż, kopytka) oraz dodatków warzywnych (surówki warzywne lub owocowo-warzywne  + warzywa gotowane). Do picia podajemy kompot na bazie owoców świeżych/mrożonych.

Podwieczorek stanowi uzupełnienie puli energetycznej całodziennej diety dziecka. Może składać się z owoców lub przetworów owocowych, ciasta, budyniu, koktajlu mleczno-owocowego, placuszków, naleśników, ciasteczek (np. owsianych, jaglanych) przygotowywanych przez nasze panie kucharki czy twarogu z owocami itd.

Celem kształtowania właściwych nawyków żywieniowych (smakowych) rezygnujemy z dosładzania napoi, zup mlecznych i surówek. Cukier zastępujemy miodem ucząc w ten sposób od najmłodszych lat prawidłowej piramidy żywienia oraz zapobiegając chorobom cywilizacyjnym w późniejszym wieku.

Minimalizując wykorzystanie soli dodajemy przyprawy ziołowe celem wzbogacenia smaku i poprawy strawności spożytych posiłków przez dzieci.

Między posiłkami do picia podajemy wyłącznie nie gazowaną wodę źródlaną, która dostępna jest na każde życzenie dziecka.

Jadłospis wywieszany jest na tablicach  informacyjnych przy grupach oraz na stronie internetowej żłobka. W razie Państwa wątpliwości czy jakichkolwiek pytań serdecznie zapraszamy do intendenta żłobka 🙂

 

Przewiń do góry
Przejdź do treści