Jadłospis | Żłobek nr 20

Jadłospis 09.11-13.11.2020

JADŁOSPIS 09.11-13.11-2020
09.11.2020 Kakao na mleku d/na mleku roślinnym/mieszanki mleczne. Pasta z białego sera z jajkiem pomidorem suszonym natką d/dżem. Pieczywo mieszane z masłem d/flora.
II śniadanie jabłka banany Gulasz wieprzowy w sosie musztardowym. Fasolka i kalafior z wody. Surówka z ogórka małosolnego kiszonego kukurydzy i jabłka z tłuszczem roślinnym. Komosa ryzowa.. Kompot z kiwi. Zupa zacierkowa z koperkiem. Jogurt grecki z mango d/napój roślinny z mango. Biszkopty chrupki.
ALERGENY GLUTEN LAKTOZA JAJA SELER LAKTOZA GLUTEN
10.11.2020 Ryz na mleku d/na mleku roślinnym /mieszanki mleczne. Jajko na kanapce z pomidorem malinowym posypane szczypiorem d/dżem. Pieczywo mieszane z masłem d/flora. Herbata z cytryną.
II śniadanie jabłka winogrona. Kotlety z łososia. Brokuł z wody. Surówka z cykorii kolorowej jabłka moreli z sosem jogurtowym d/tłuszczem roślinnym. Ziemniaki pure. Kompot z mango. Krem z kalafiora z mlekiem kokosowy kolendra i grosikiem ptysiowym. Twarożek z miodem d/mus owocowy . Biszkopt domowy d/chrupki.
ALERGENY GLUTEN LAKTOZA JAJA GLUTEN JAJA LAKTOZA SELER GLUTEN LAKTOZA GLUTEN
12.10.2020 Kasza krakowska na mleku d/na mleku roślinnym/mieszanki mleczne. Wędlina na kanapce z ogórkiem świeżym i kiełkami lucerny. Pieczywo mieszane z masłem d/flora. Herbata miętowa z cytryną.
II śniadanie jabłka kiwi. Pulpety drobiowe w sosie pomidorowym. Brokuł z wody. Surówka z rzodkiewki z sosem jogurtowym. Ziemniaki puree posypane koperkiem. Kompot z kiwi. Zupa szpinakowa z lanymi kluskami d/ziemniakami. Maślanka z jagodowo bananowa d/napój roślinny bananowo jagodowy z amarantusem herbatniki mix.
ALERGENY GLUTEN LAKTOZA GLUTEN JAJA LAKTOZA SELER GLUTEN JAJA LAKTOZA GLUTEN
13.10.2020 Plotki kukurydziane na mleku d/na mleku roślinnym/mieszanki mleczne. Wiórki z sera żółtego z papryką kolorową d/wędlina. Pieczywo mieszane z masłem d/flora. Herbata owocowa
.II śniadanie jabłka kiwi. Mintaj opiekany w warzywach z sosem pomidorowym. Krążki z bakłażana . Surówka z pora kukurydzy żurawiny sosem jogurtowym d/tłuszczem roślinnym. ryz paraboli. Kompot owocowy. Barszcz czerwony z warzywami , ziemiankami zabielany śmietana d/bez. Budyń waniliowy na mleku roślinnym z musem owocowym. Biszkopty, chrupki.
ALERGENY GLUTEN LAKTOZA GLUTEN JAJA LAKTOZA SELER LAKTOZA GLUTEN
W TRAKCIE DEKADY W JADŁOSPISIE MOGĄ BYĆ NANOSZONE ZAMIANY. Dzieci z dietami eliminacyjnymi otrzymują posiłki wg zaleceń lekarza, na podstawie zaświadczenia lekarskiego. Wszystkie dzieci otrzymują na żądanie wodę do picia w nieograniczonych ilościach. Informacje o składnikach alergennych użytych do przygotowania posiłków zgodnie z jadłospisem opracowano zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1169/2011 dnia 25 października 2011 r. w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności (…)

Przejdź do treści