Jadłospis | Żłobek nr 20

JADŁOSPIS 19.10-23.10.2020

DATA ŚNIADANIE OBIAD ZUPA PODWIECZOREK
19.10.2020 Płatki kukurydziane na mleku d/na mleku roślinnym/mieszanki mleczne. Twarożek z miodem d/wędlina/dżem. Pieczywo mieszane z masłem d/pieczywo bezglutenowe , flora. Herbata.
II śniadanie jabłka kiwi. Pulpety z fileta kurczaka w sosie chrzanowym. Marchewka mini .Surówka z ogórka małosolnego sałaty rukoli jabłka oliwek czarnych pora z tłuszczem roślinnym. Kasza jaglana. Kompot owocowy. Zupa warzywna z ziemniakami koperkiem. Koktajl mleczny na bazie kefiru z mango d/napój roślinny wafle chrupki kukurydziane.
ALERGENY GLUTEN LAKTOZA GLUTEN JAJA SELER LAKTOZA GLUTEN
20.10.2020 Ryz czerwony na mleku /na mleku roślinnym/mieszanki mleczne. Pasta z ciecierzycy jajka pomidora suszonego ze szczypiorkiem d/b jajka. Pieczywo mieszane z masłem d/pieczywo bezglutenowe , flora. Napój rumiankowy z cytryną.
II śniadanie jabłka banany winogrona. Kotleciki z łososia. Fasolka kolorowa z wody. Surówka z dyni pomarańczy żurawiny pora z tłuszczem roślinnym. Ziemniaki pure posypane koperkiem. Kompot owocowy. Zupa z kalarepa ryżem, natka. Placki z bananem i orzechami nerkowca posypane cukrem pudrem d/na mleku roślinnym , kokosowy napój roślinny.
ALERGENY GLUTEN LAKTOZA JAJA GLUTEN JAJA SELER GLUTEN JAJA LAKTOZA
21.10.2020 Kakao na mleku /na mleku roślinnym/mieszanki mleczne. Jajecznica
ze szczypiorem d/pasta z awokado. Pieczywo mieszane z masłem d/pieczywo bezglutenowe , flora. Napój imbirowy z miodem cytryna limonka.
II śniadanie jabłka winogrona banany. Ratatui warzywne z pomidorami kolendrą. Surówka z pora ananasem z sosem jogurtowym d/tłuszczem roślinnym. Komosa ryżowa. Kompot owocowy. Zupa krem z batatem i papryka , kolendra z groszkiem ptysiowym .

Zapiekany ryz z jabłkiem cynamonem cukrem trzcinowym polane sosem jogurtowym d/bez.
ALERGENY JAJA GLUTEN LAKTOZA LAKTOZA SELER GLUTEN LAKTOZA
22.10.2020 Makaron na mleku d/na mleku roślinnym/mieszanki mleczne. Szynka drobiowa z pomidorkiem chewry i kiełkami słonecznika. Pieczywo mieszane z masłem d/pieczywo bezglutenowe , flora. Herbata owocowa. II śniadanie jabłka gruszki melony. Paluszki z mięsa mieszanego w sezamie. Bakłażan opiekany. Surówka z kapusty pekińskiej ogórka świeżego dymki z sosem jogurtowym d/tłuszczem roślinnym. Ziemniaki pure z koperkiem. Kompot owocowy. Zupa ogórkowa z płatkami ryżowymi koperkiem. Herbatniki przekładane masa waniliowo kakaową d/mus owocowy ,napój owocowy.
ALERGENY GLUTEN LAKTOZA JAJA GLUTEN JAJA LAKTOZA SELER GLUTEN LAKTOZA
23.10.2020 Kasza kuskus na mleku d/na mleku roślinnym/mieszanki mleczne. Ser żółty mierzwiony d/wędlina /dżem z ogórkiem małosolnym i papryka żółtą . Pieczywo mieszane z masłem d/pieczywo bezglutenowe , flora. Napój miętowy z cytryna.
II śniadanie jabłka gruszki melon Hamburgery z mięsa wołowego. Buraki pure. Surówka z marchwi melona pora z jogurtem d/tłuszczem roślinnym. Ziemniaki pure posypane koperkiem. Kompot owocowy. Zupa jarzynowa z kasza manna d/ziemniaki natka. Deser grecki z daktylami figami d/napój roślinny , biszkopty chrupki kukurydziane.
ALERGENY GLUTEN LAKTOZA GLUTEN JAJA LAKTOZA SELER GLUTEN LAKTOZA GLUTEN JAJA
W TRAKCIE DEKADY W JADŁOSPISIE MOGĄ BYĆ NANOSZONE ZMIANA. Dzieci z dietami eliminacyjnymi otrzymują posiłki wg zaleceń lekarza, na podstawie zaświadczenia lekarskiego. Wszystkie dzieci otrzymują na żądanie wodę do picia w nieograniczonych ilościach. Informacje o składnikach alergennych użytych do przygotowania posiłków zgodnie z jadłospisem opracowano zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1169/2011 dnia 25 października 2011 r. w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności (…)

Przejdź do treści