Aktualności - Żłobek 25 | Żłobek nr 25

Pielęgniarka Radzi – Jak ubierać i pielęgnować dziecko zimą ?

 

Przegrzewanie dzieci największy grzech polskich Mam 🙂

Opinia, która od dawna krąży wśród wielu Mam to fakt, że dziecku powinno być jak najcieplej. Nic bardziej mylnego. Ma być ciepło ale nie gorąco.

Zima- ta pora roku chyba najbardziej spędza sen z powiek wielu Mam. Jak ubrać dziecko kiedy na dworze mróz i śnieg? Każda Mama się wtedy martwi, żeby maluch nie zmarzł.

Na pewno lepiej, gdy dziecko się lekko schłodzi mroźnym powietrzem , niż przegrzeje opatulone od stóp do głów.

Dlaczego?  ponieważ przegrzane dziecko się poci, pot wsiąka w ubranie , które staje się wilgotne i co za tym idzie zimne i nieprzyjemne. W takim wypadku o wiele prościej o znaczne wyziębienie.

Jak ubrać i pielęgnować dziecko zimą ?

  1. Jeśli mamy dla dziecka kombinezon, wystarczy pod spód założyć rajstopki, body z długim rękawem i bluzeczkę.  Na prawdę nie trzeba zakładać ciepłych spodni, naciągniętych na rajstopki pod kombinezon.
  2. Świetne są czapeczki, które mają klapki na uszy. Nigdy nie zakładajmy dziecku bawełnianej a na nią wełnianej czapki w ten sposób nie trudno o przegrzanie.
  3. Podczas harców na śniegu obowiązkowe są rękawiczki i ciepłe buciki bez nich dziecko może odmrozić sobie paluszki.
  4.  dopuszczalne temperatury na spacer zimowy to – dla niemowlęcia  do – 5 stopni ze starszym dzieckiem możemy wyjść, kiedy na dworze jest max. – 10 stopni.
  5. Podczas silnej śnieżycy i silnego wiatru pozostańmy w domu.
  6.  15 min przed wyjściem na spacer należy posmarować buźkę dziecka specjalnym kremem, tłustym bez dodatku wody w jego składzie. Nie wolno w czasie mrozu używać kremów nawilżających.
  7. Nie zasłaniaj nosa i ust dziecka szalikiem – to może prowadzić do podrażnienia skóry a nawet odmrożeń
  8. Wystrzegajmy się ubierania dzieci w polarowe ciuszki, szczególnie rękawiczki, czapeczki,bluzeczki (polar to przetworzony plastik- dokładniej plastikowe butelki. dzieci szybko się w nim pocą co może prowadzić do przegrzania)

O wiele zdrowsze i zahartowane są maluchy, których nie przegrzewamy.

Wiele radości i wspaniałych zabaw na śniegu życzy pielęgniarka 🙂

Scroll to Top
Skip to content