Szanowni Rodzice
Rozstanie dziecka z domem i rodziną jest dla niego dużym stresem. Pierwsze tygodnie w żłobku są dla malucha trudnym doświadczeniem. Okres adaptacji, który przechodzi Państwa dziecko jest przystosowaniem się do nowych warunków i trybu życia. W tym okresie mogą nastąpić zmiany zachowania- psycho-społeczne i fizjologiczne:
- Zaburzenia snu (nagłe zrywanie się, płacz)
- Zaburzenia łaknienia (brak apetytu, wymioty)
- Zaburzenia wydalania (moczenie)
- Zaburzenia sfery emocjonalnej (płacz, lęki, niepokój)
- Zaburzenia kontaktów społecznych (agresja, negatywizm)
- Zaburzenia aktywności (nadmierna ruchliwość, brak zainteresowania otoczeniem)
Dziecko pozostawione przez kilka godzin w nowym dla siebie środowisku czuje się porzucone i nieszczęśliwe. Przy rozstaniach reaguje płaczem i niepokojem. Tak zachowuje się większość dzieci. Zachowania takie mogą trwać nawet kilka tygodni.
Aby ułatwić dziecku przejście trudnego okresu w sposób jak najbardziej łagodny proponuję:
- Wcześniej rozmawiać z dzieckiem o zmianach, które nastąpią w jego życiu, opowiadając co je czeka, tłumacząc powody rozłąki, zapewniając o swojej miłości i trosce
- Nie przedstawiać żłobka jako „krainy szczęśliwości” trzymając się rzeczywistości. Mówimy prawdę: „będą nowi koledzy, dużo zabawek, ale trzeba tam być bez rodziców”
- Jeśli podjęliście Państwo decyzję o pobycie dziecka w żłobku, niech sprawa nie będzie przedmiotem negocjacji. Dziecko oczekuje czytelnych i zdecydowanych komunikatów
- Wcześniejsza zmiana trybu życia tak, aby powoli dziecko dopasowało się do rytmu dnia w żłobku, ułatwi maluchowi wejście w nowe otoczenie:
Trudny okres przeżywają też rodzice. Narasta zdenerwowanie i lęk o los dziecka. Dziecko wyczuwa emocje rodziców, zaczyna się bać. Skoncentrujcie się Państwo nad tym jak pomóc maluchowi.
- Jeżeli to tylko możliwe, warto dziecko zapoznawać z nowymi sytuacjami powoli. Byłoby wskazane, gdyby początki kontaktów ze żłobkiem nastąpiły wcześniej niż powrót matki do pracy
- Zorganizujmy opiekę nad dzieckiem tak, aby w okresie adaptacji (dwa, trzy tygodnie) dziecko odbierane było po obiedzie
- Nie przychodźmy do żłobka w ostatniej chwili
- Nie spieszmy się, pośpiech zawsze wprowadza nerwową atmosferę
- Pobądźmy z dzieckiem w szatni, a potem czule, lecz stanowczo pożegnajmy się, mówiąc wyraźnie, kiedy wrócimy (po obiedzie, po spaniu itp.)
Atmosfera towarzysząca „wchodzeniu” dziecka do nowego środowiska jest warunkiem zaklimatyzowania się w otoczeniu. Nieznane jest miejsce, pełne różnorodnych przedmiotów, duża grupa dzieci, nowe osoby są źródłem intensywnej stymulacji. To wszystko bardzo męczy- znacznie bardziej niż pierwszy dzień pracy po przerwie, w nowej firmie. W tym okresie dziecko potrzebuje znacznie więcej zainteresowania i czasu. Może być zaborcze, pobudzone, płaczliwe, zazdrosne o każdą chwilę spędzoną z rodzicami. To oznacza, że trudności związane z nową sytuacją odreagowuje w domu, przy kochających rodzicach w bezpiecznych warunkach.
Gdy wrócicie Państwo do domu:
- Niech dziecko znajdzie się w centrum Waszej uwagi
- Pozwólcie, by emocje odreagowywało w zabawie, którą lubi
- Nie dostarczajcie dodatkowych pobudzających atrakcji
- Nie rozmawiajcie o jego niepowodzeniach w żłobku
- Zaplanujcie resztę dnia tak, aby czuło Waszą obecność
- Nie przenoście na malucha swoich emocji, ono tego nie udźwignie
Im więcej czasu, zainteresowania i zrozumienia ofiarujecie Państwo swojemu dziecku, tym szybciej odnajdzie się w nowej rzeczywistości.
Powodzenia 🙂