Aktualności - Żłobek 48 | Żłobek nr 48

Pielęgniarka radzi, przy zapaleniu ucha.

Pielęgniarka radzi – Zapalenie ucha.

Zapalenie ucha jest chorobą, która najczęściej występuje u dzieci w okresie jesienno – wiosennym. Najczęściej jest ono powikłaniem po infekcji górnych dróg oddechowych. Niemalże każdy przedłużający się katar lub infekcja gardła może spowodować zapalenie ucha.

Objawy jakie mogą wystąpić przy tej chorobie:

  • Gorączka – nie musi się pojawić, ale może być i tak, że temperatura osiągnie nawet 40 stopni C.  – podajemy leki p/ gorączkowe
  • Ból ucha – może objawiać się tym, że dziecko chwyta się za uszy lub je pociąga a starsze dziecko mówi, że boli ucho – podajemy leki p/ bólowe.
  • Rozdrażnienie, brak apetytu, płaczliwość.
  • Biegunka lub/i wymioty – objawy te mogą być mylące i sugerować nam kłopoty z brzuszkiem.
  • Ropny wyciek – nie zawsze musi się pojawić. Wtedy najczęściej ból ucha ustępuje. Oznacza to, że doszło już do przerwania błony bębenkowej, i  zbierająca się w uchu wydzielina  sączy się. Błona bębenkowa po jakimś czasie sama zarasta.
  • Niedosłuch – pojawia się przy wysiękowym zapaleniu ucha środkowego.  Upośledzenie słuchu spowodowane jest tym, że w jamie bębenkowej gromadzi się wydzielina śluzowa co powoduje upośledzenie słuchu.  – zdarza się, że choroba ustępuje sama, niekiedy należy podać leki rozgrzewające wydzielinę, jeżeli to nie pomaga konieczne jest wykonanie drenażu jamy bębenkowej.

Infekcje ucha bardzo często spowodowane jest przez bakterie, które należy leczyć przez podanie antybiotyku. Na pewno  jeżeli podejrzewamy, że nasze dziecko może mieć zapalenie ucha zgłaszamy się z nim do lekarza. Czasami konieczna jest konsultacja z lekarzem  specjalistą.

 

Opracowała st. piel. Agnieszka Ż. Na podstawie artykułu  w „Twoje dziecko”.

Scroll to Top
Skip to content