Aktualności - Żłobek 48 | Żłobek nr 48

Pielęgniarka radzi- Zima

Jak pielęgnować dziecko zimą?

 

Zimowa pogoda nie powinna popsuć radości korzystania ze spacerów. Warto jednak pamiętać

o właściwej pielęgnacji skóry dziecka w tym czasie.

Zimą powietrze w mieszkaniu jest bardziej suche niż o innej porze roku, co może mieć wpływ na stan nawilżenia skóry człowieka. Jeżeli skóra dziecka łuszczy się z powodu przesuszenia należy na jego ciało nanieść cienka warstwę balsamu lub kremu nawilżającego.

W mroźne dni, na piętnaście minut przed wyjściem na spacer, skórę dziecka warto nasmarować tłustym kremem. Stanowi on ochronę delikatnej skóry dziecka przed działaniem niskich temperatur. Bardzo ważne jest, aby nie myć buzi ani rączek dziecka tuż przed wyjściem na spacer, ponieważ woda nie zdąży wchłonąć i może dojść do spierzchnięcia skóry pod wpływem zimna.

Należy pamiętać, aby nie dopuszczać do przegrzania dziecka. Dziecko, powinno mieć na sobie jedną warstwę ubrań więcej niż ma osoba dorosła, a jeżeli będzie mu zimno można dodatkowo przykryć je cienkim kocykiem. Aby stwierdzić czy dziecko jest prawidłowo ubrane, należy sprawdzić czy skóra na karku jest ciepła i sucha. Jeżeli dziecko jest spocone to znaczy, że jest ubrane za ciepło.

Powietrze w mieszkaniach przez ogrzewanie, jest suche. Dlatego dobrze jest kupić urządzenie do sprawdzenia wilgotności powietrza. Wilgotność w pomieszczeniu powinna wynosić od 40 do 60 procent. Jeżeli jego wartość jest niższa należy nawilżyć powietrze. Można to zrobić wieszając wilgotne ręczniki na kaloryferze, lub włączyć nawilżacz powietrza. Oddychanie suchym powietrzem, może prowadzić do wysuszenia śluzówki w nosie i gardle, czego konsekwencją może być katar lub zapalenie gardła.

Pamiętać należy, ze temperatura w pomieszczeniu nie powinna przekraczać 20 – 21 stopni C.

 

Scroll to Top
Skip to content