Aktualności - Żłobek 69 | Żłobek nr 69

 Trudne emocje rodziców

Współpraca rodziców w okresie adaptacji dziecka do żłobka.

 

 

Adaptacja jest to z pewnością niełatwy okres, nie tylko dla samych dzieci, ale i dla ich rodziców, którzy często zastanawiają się nad słusznością swojego wyboru. Nie można im tego zabronić, ponieważ mogą nimi targać przeróżne skrajne emocje a wszystko w trosce o dobro najmłodszego w rodzinie. Rodzice mogą odczuwać wtedy niepewność, mają szereg obaw o zdrowie i bezpieczeństwo swojego dziecka. Może pojawić się również poczucie winy, gniew, złość czy nawet zazdrość. Niestety zdarza się także, że rodzic przenosi swoje negatywne emocje, nie tylko na własne dziecko, ale i na resztę domowników, czy też na opiekunki. Dlatego podstawową zasadą dla każdego rodzica powinno być „pozytywne myślenie!”. Pamiętajmy, że środowisko żłobkowe to miejsce, w którym oprócz bezgranicznego poczucia bezpieczeństwa i zaspokojenia podstawowych potrzeb, dziecko powinno po prostu dobrze bawić się. Rodzice czasem z góry zakładają, że nikt nie potrafi  zająć się ich maleństwem lepiej niż oni sami i z pewnością tak jest, nikt bowiem nie chce z nimi konkurować, ani ich zastąpić. Nie mniej jednak postarajmy się zaufać osobom, które posiadają odpowiednie kwalifikacje i predyspozycje do pracy z małymi dziećmi, ponieważ zaufanie buduje przyjazną i profesjonalną współpracę z placówką.

Adaptacja dziecka jest to proces, a więc jak każdy proces musi on trochę potrwać. Im mniejsze dziecko, tym łatwiej będzie mu się przystosować do nowego środowiska, choć nie jest to reguła. Nasza placówka posiada szczegółowe wytyczne, co do samych zasad dotyczących przebiegu adaptacji. Zaliczamy do nich wspólne uczęszczanie dzieci z rodzicami na dni adaptacyjne do żłobka. To bardzo ważne, aby w pierwszych dniach pobytu w nowym miejscu dziecko poczuło się bezpiecznie i małymi krokami nauczyło się przebywać w żłobku docelowo bez rodzica. Ten sposób adaptacji powinien mieć jednak charakter przejściowy, ponieważ obecność bliskiej osoby ogranicza i wydłuża niepotrzebnie ten proces. Większość dzieci bardzo dobrze znosi rozłąkę z rodzicem, trzeba mu tylko na to pozwolić. Z kolei w dalszym etapie adaptacji, dziecku pozostającemu w sali żłobkowej wyłącznie w obecności innych dzieci i opiekunek, umożliwiamy  samodzielne poznanie i odnalezienie się w nowym miejscu, uczymy zasad przebywania i spędzania czasu w żłobku. Bardzo ważne jest już na tym etapie, aby rodzic i opiekunka wspierali dziecko w regulowaniu swoich negatywnych emocji, które mogą się pojawić, a które związane są z rozłąką z rodzicem.

Dobrze jest, aby adaptacja przebiegała stopniowo, w tym celu ustala się czas na jaki pozostaje dziecko bez rodzica w żłobku. Mogą to być na początek dwie godziny, które z każdym dniem wydłuża się o kolejne godziny. Pomimo, iż w żłobku przebywa grupa dzieci, to tak naprawdę adaptacja każdego dziecka przebiega indywidualnie. Opiekunki w grupie ustalają wraz z rodzicem indywidualny czas pobytu dziecka w żłobku a także czas, w którym dziecko ma pozostać na spanie. Na każdym etapie adaptacji czuwa psycholog, którego zadaniem jest wsparcie rodziców, dzieci a także opiekunek, przeżywających różne mniejsze i większe trudności.

W całym procesie adaptacji należałoby zwrócić uwagę na większą obawę, tak naprawdę rodziców na pozostawienie dziecka w placówce bez ich obecności podczas tego procesu, niż samego dziecka, które to ma się zaadaptować. Rodzice mogą bowiem posiadać własną wizję tego, jak powinna przebiegać adaptacja jego dziecka w żłobku. Dlatego znowu należałoby polegać na placówce, która dobierze indywidualnie metody pracy. I tak np. jeśli dziecko jest płaczliwe, co jest zupełnie naturalnym zjawiskiem, to obowiązkiem opiekunki jest powiadomienie rodzica o wcześniejszym odebraniu dziecka. Jednak bądźmy konsekwentni, następnym razem powinno być lepiej. Pamiętajmy również o innych dzieciach uczęszczających do żłobka, dla których to również może być stresująca sytuacja, kiedy na salę wchodzi kolejna obca osoba zaburzająca ich poczucie bezpieczeństwa i terytorium. Rodzice powinni mieć świadomość, że w wykwalifikowanej placówce pracują osoby doświadczone, wykształcone w kierunku opieki nad dziećmi, pełne empatii i zaangażowania w swoją pracę, którym zależy na tym, aby każde dziecko odbudowało swoje poczucie bezpieczeństwa i było po prostu szczęśliwe.

Także pamiętajmy, aby projektować pozytywne myśli i nastawienie do misji żłobka, zaufać personelowi żłobka a także, aby postarać się dostosować do zasad panujących w placówce, ponieważ służą one tylko i wyłącznie dla dobra wszystkich dzieci i ich rodziców.

Zachęcam także do zapoznania się z artykułem o adaptacji pt. „Ważne wskazówki dla rodziców/opiekunów podczas adaptacji dziecka do żłobka”, który w prosty sposób podpowiada, jak pomóc dziecku odnaleźć się w nowej rzeczywistości żłobkowej.

 

Opracowała Psycholog Justyna Kaczorowska

Scroll to Top
Skip to content