Aktualności | Żłobek nr 69

Wskazówki dla Rodziców

Ważne wskazówki  dla Rodziców/Opiekunów podczas adaptacji dziecka do żłobka

 

Rodzic, aby pomóc dziecku w procesie adaptacji do nowej sytuacji może uprzednio przygotować siebie i dziecko na pobyt w żłobku. Oto najważniejsze wskazówki, jak to zrobić:

 

 1. Wyjaśniaj, informuj, rozmawiaj z dzieckiem, że będzie spędzało czas z innymi dziećmi bez rodziców i z jakiego powodu będzie uczęszczało do żłobka, poświęć czas, aby dziecko mogło oswoić się z myślą, że idzie do żłobka. Postaraj się prosto i pozytywnie wyjaśnić, co to dla niego oznacza ( rozstanie z rodzicem, zabawa, posiłki, nauka, powrót do domu).
 2. Czytaj bajki lub opowiadania, w których bohaterowie chodzą do żłobka, przedszkola.
 3. Pokaż, opowiedz, opisz, wskaż zalety żłobka nowe zabawki, koledzy, ciocia, która zna ciekawe zabawy, piosenki i wierszyki. Pokaż dziecku budynek, plac zabaw, okolice żłobka.
 4. Myśl i mów o żłobku pozytywnie. Jest to jedna z najważniejszych zasad przygotowania się do uczęszczania dziecka do żłobka, bowiem wyłącznie dobre nastawienie Rodzica powoduje takie samo nastawienie dziecka do placówki. Dlatego należy okazywać radość, cieszyć się z dzieckiem, że idzie do żłobka i wzmacniać w nim przede wszystkim pozytywne emocje o placówce.

Nie wypowiadaj się negatywnie w obecności dziecka na temat sytuacji dotyczącej pobytu             dziecka w żłobku tj. paniach, zajęciach, posiłkach, innych dzieciach !

 1. Nie strasz dziecka żłobkiem. Zakazane są zwroty typu: musisz tu zostać ; jest mi przykro, ale muszę cie tu zostawić ; pani w żłobku zrobi z tobą porządek itp.
 2. Bądź konsekwentny w swojej decyzji decydując się na posłanie dziecka do żłobka, nie rezygnujcie Państwo zbyt wcześnie, nie róbcie przerw w uczęszczaniu, to tylko zaburza w dziecku poczucie bezpieczeństwa, zaburza rytm i narusza zasady dobrej adaptacji.
 3. Zrób wspólnie z dzieckiem zakupy do żłobka (typu kapcie, wygodne ciuszki, smoczek).
 4. Bądź cierpliwy. Nie pośpieszaj dziecka. Pośpiech nie jest dobrym doradcą, dlatego warto byłoby w tych pierwszych tygodniach skupić się głównie na potrzebach dziecka i wesprzeć je podczas szykowania się do żłobka i rozstania w szatni.
 5. Żegnaj i witaj dziecko z uśmiechem na twarzy. Dzieci bardzo dobrze odbierają emocje rodzica. Pomóż dziecku w adaptacji, nie wysyłaj sprzecznych komunikatów typu „ nie zwracaj się do dziecka płaczliwym głosem, że zostanie w żłóbku i będzie się tam świetnie bawiło”. Negatywne emocje rodzica wzbudzą lęk i niepewność u dziecka do opiekunek i placówki, zachwieją jego poczuciem bezpieczeństwa.
 6. Pożegnanie powinno być krótkie i rzeczowe typu uśmiech, całus, przytulenie, gest ręką pa-pa, komunikat słowny, że przyjdziemy po dziecko po obiadku, po podwieczorku, po spaniu i zaprowadzenie dziecka do sali, przekazanie opiekunce. Nie przedłużaj swojego pobytu w szatni, jeśli nie jest to potrzebne. Im dłużej trwa rozstanie, tym trudniej jest dziecku rozstać się. Rośnie tylko żal i niepewność oraz utrwalają się w dziecku negatywne emocje związane z rozstaniem.
 • Nie uciekaj, nie wymykaj się, gdy dziecko nie widzi. Dziecko musi być świadome, że rodzic po nie wróci.
 • Pamiętaj, aby to Rodzic przekazał dziecko opiekunce, wykonał gest przekazania dziecka! Najlepiej, aby chodzące dziecko weszło do sali samo na własnych nogach, bowiem przekazanie na rękach może być trudniejsze.
 1. Nie okłamuj. Nie obiecuj dziecku, że odbierzesz je po obiedzie, jeśli tego nie zrobisz. Bądź zawsze punktualny. Powiedz dziecku, kto po nie przyjdzie. Powiedz, że je kochasz i na pewno je odbierzesz.
 2. Pomóż, nie przeszkadzaj. Stanie w drzwiach lub pod drzwiami, obserwowanie lub nasłuchiwanie z ukrycia wzbudza we wszystkich negatywne emocje i przeszkadza w pracy.
 3. Ćwicz czynności samoobsługowe mycie rąk, samodzielne spożywanie posiłków, ubieranie się, rozbieranie się, korzystanie z toalety, znajomość własnego imienia i nazwiska.
 4. Ubierz wygodnie i przygotuj rzeczy na zmianę, takie które nie krępują ruchów i mogą się pobrudzić.
 5. Nie każ i nie nagradzaj dziecka za pozostanie w żłobku. Nie ucz dziecka, że jest to rekompensata za to, że musi iść do żłobka i że coś złego je spotyka z tego powodu.
 6. Poświęć czas dziecku po żłobku. Stwórz atmosferę wyciszenia, tak aby dziecko potrafiło odreagować nagromadzone emocje. Spędźcie miło czas razem np. na wspólnej zabawie i nie zapominaj o cierpliwości i pozytywnym nastawieniu.
 7. Poproś bliskich o pomoc. Jeśli rozstania mamy z dzieckiem są dla niej trudne, to niech poprosi tatę, babcię, ciocię o odprowadzanie dziecka do żłobka. To tylko ułatwi dziecku adaptację. Poinformuj o zasadach panujących w placówce.
 8. Daj czas. Pomóż swojemu dziecku wyrazić emocje takie jak radość czy smutek, ale nie wymagaj od dziecka, aby opowiadało o tym, co robiło i jak się czuje. Nie wymagaj od dziecka, aby pokochało żłobek, bowiem na wszystko przychodzi czas. Pozwól dziecku odkrywać świat żłobkowy w swoim czasie i rytmie.
 9. Kochaj i wspieraj. Dzieci, które chętnie chodziły do żłobka przez pierwsze kilka dni,tygodni mogą zacząć płakać i chcieć zostać w domu. Wspieraj dziecko w tych trudnych chwilach, rozmawiaj, tłumacz i bądź konsekwentny. Wysyłaj pozytywne komunikaty.
 10. Rodzice również przechodzą trudne chwile związane z rozłąką i obawą o ich dziecko. Niezwykle ważne jest abyście Państwo sami przed sobą przyznali się do tych emocji i najlepiej porozmawiali o nich z bliską osobą, opiekunką lub psychologiem. Rozmowa pomoże zrozumieć Siebie i Wasze dziecko i pokazać, że nie tylko Wy sami tak się czujecie.

 

Opracowała: Psycholog – mgr Justyna Kaczorowska

 

 

 

 

Przejdź do treści