Aktualności - Żłobek 71 | Żłobek nr 71

Adaptacja

Drodzy Rodzice,

Już za chwilę Wasze maluchy rozpoczną wczesną edukację żłobkową i znajdą się pod naszą opieką. Czujemy się wyróżnieni Państwa zaufaniem i decyzją podzielenia się z nami opieką nad Waszymi dziećmi. Będziemy się starać z całych sił, aby Waszemu dziecku było u nas jak najlepiej, ponieważ dobro dzieci jest naszym największym priorytetem a ich rozwój i radość- nagrodą za naszą pracę. Bądźmy jednak przygotowani na to, że początek nie będzie łatwy…

Płacz, zdenerwowanie, dużo negatywnych emocji. Pierwsze tygodnie w żłobku to dla malucha zupełnie nowe doświadczenie i bardzo trudny okres. Jednak dzięki Waszej pomocy i zaangażowaniu będziemy mogli szybciej uporać się z okresem adaptacyjnym Twojego dziecka.

 

Oto kilka informacji, które mogą być dla Państwa pomocne.

 1. Staramy się aby plan dnia w domu był podobny do planu dnia w żłobku (pory spania, jedzenie)- dzięki temu dziecko będzie miało większe poczucie bezpieczeństwa.
 2. Uczymy dziecko samodzielności, tak aby w jak najmniejszym stopniu było zależne od opiekunek- początkowo obcych dla niego osób.
 3. Nawet jeśli dziecko jest bardzo malutkie, dokładnie opowiadamy mu o żłobku, o tym czego tu się może spodziewać, dlaczego tu będzie, co będzie robiło. Trzymajmy się rzeczywistości i mówmy prawdę. W żłobku będą nowi koledzy, koleżanki, dużo zabawek ale trzeba tam będzie zostać bez rodziców. Będziemy wdzięczni za mówienie o żłobku z zaufaniem i radością.
 4. Pierwsze chwile w żłobku najlepiej spędzić razem z dzieckiem, poznając wspólnie nowe otoczenie.
 5. Przez pierwsze dni a nawet tygodnie starajmy się odbierać wcześniej dziecko ze żłobka.
 6. Rozstając się z maluchem dokładnie informujemy, kto i kiedy je odbierze (po obiedzie, po podwieczorku…). Nie mówmy „zaraz wracam”, jeśli to nie jest zgodne z prawdą.
 7. Żegnając naszą pociechę zachowajmy spokój, bądźmy opanowani, troskliwi, wspierający, NIE PŁACZEMY, NIE DENERWUJEMY SIĘ, Nie mówmy do dziecka słów „NIE BÓJ SIĘ (w przeciwnym razie dziecko zacznie się bać).
 8. Po dniu spędzonym w żłobku poświęćmy naszemu dziecku więcej czasu i uwagi niż zazwyczaj. Bądźmy wyrozumiali, jeśli nasza pociecha jest trochę rozdrażniona lub pobudzona, bardziej niż zazwyczaj.
 9. Atmosfera towarzysząca wychodzeniu z domu, także nie jest bez znaczenia. Należy unikać pośpiechu, szarpania przy ubieraniu dziecka po to, by nie kojarzyło tych przykrych doświadczeń z celem jego codziennych podróży.
 10. Spędźmy parę spokojnych chwil z dzieckiem w szatni a potem czule się z nim pożegnajmy, komunikując jasno kiedy je odbierzemy. Pożegnania powinny być krótkie ale bardzo czułe J
 11. Dla malucha w tym okresie szczególnie ważna jest obecność, życzliwość i uwaga kochających opiekunów. Rodzice pamiętajcie, że im więcej czasu, zainteresowania i zrozumienia w nowej sytuacji okażecie dziecku, tym szybciej odnajdzie się w nowej sytuacji.

 

Okres adaptacji może się wydłużyć, jeżeli dziecko choruje lub z innych powodów nie przychodzi do żłobka. Dobrze jest przeczekać ten czas i nie działać pochopnie- wypisując dziecko. Trudności przeminą, jeśli wesprzecie malucha Waszą cierpliwością, zrozumieniem i życzliwością.

Scroll to Top
Skip to content