Drodzy Rodzice,
Już za chwilę Wasze maluchy rozpoczną wczesną edukację żłobkową i znajdą się pod naszą opieką. Czujemy się wyróżnieni Państwa zaufaniem i decyzją podzielenia się z nami opieką nad Waszymi dziećmi. Będziemy się starać z całych sił, aby Waszemu dziecku było u nas jak najlepiej, ponieważ dobro dzieci jest naszym największym priorytetem a ich rozwój i radość- nagrodą za naszą pracę. Bądźmy jednak przygotowani na to, że początek nie będzie łatwy…
Płacz, zdenerwowanie, dużo negatywnych emocji. Pierwsze tygodnie w żłobku to dla malucha zupełnie nowe doświadczenie i bardzo trudny okres. Jednak dzięki Waszej pomocy i zaangażowaniu będziemy mogli szybciej uporać się z okresem adaptacyjnym Twojego dziecka.
Oto kilka informacji, które mogą być dla Państwa pomocne.
- Staramy się aby plan dnia w domu był podobny do planu dnia w żłobku (pory spania, jedzenie)- dzięki temu dziecko będzie miało większe poczucie bezpieczeństwa.
- Uczymy dziecko samodzielności, tak aby w jak najmniejszym stopniu było zależne od opiekunek- początkowo obcych dla niego osób.
- Nawet jeśli dziecko jest bardzo malutkie, dokładnie opowiadamy mu o żłobku, o tym czego tu się może spodziewać, dlaczego tu będzie, co będzie robiło. Trzymajmy się rzeczywistości i mówmy prawdę. W żłobku będą nowi koledzy, koleżanki, dużo zabawek ale trzeba tam będzie zostać bez rodziców. Będziemy wdzięczni za mówienie o żłobku z zaufaniem i radością.
- Pierwsze chwile w żłobku najlepiej spędzić razem z dzieckiem, poznając wspólnie nowe otoczenie.
- Przez pierwsze dni a nawet tygodnie starajmy się odbierać wcześniej dziecko ze żłobka.
- Rozstając się z maluchem dokładnie informujemy, kto i kiedy je odbierze (po obiedzie, po podwieczorku…). Nie mówmy „zaraz wracam”, jeśli to nie jest zgodne z prawdą.
- Żegnając naszą pociechę zachowajmy spokój, bądźmy opanowani, troskliwi, wspierający, NIE PŁACZEMY, NIE DENERWUJEMY SIĘ, Nie mówmy do dziecka słów „NIE BÓJ SIĘ (w przeciwnym razie dziecko zacznie się bać).
- Po dniu spędzonym w żłobku poświęćmy naszemu dziecku więcej czasu i uwagi niż zazwyczaj. Bądźmy wyrozumiali, jeśli nasza pociecha jest trochę rozdrażniona lub pobudzona, bardziej niż zazwyczaj.
- Atmosfera towarzysząca wychodzeniu z domu, także nie jest bez znaczenia. Należy unikać pośpiechu, szarpania przy ubieraniu dziecka po to, by nie kojarzyło tych przykrych doświadczeń z celem jego codziennych podróży.
- Spędźmy parę spokojnych chwil z dzieckiem w szatni a potem czule się z nim pożegnajmy, komunikując jasno kiedy je odbierzemy. Pożegnania powinny być krótkie ale bardzo czułe J
- Dla malucha w tym okresie szczególnie ważna jest obecność, życzliwość i uwaga kochających opiekunów. Rodzice pamiętajcie, że im więcej czasu, zainteresowania i zrozumienia w nowej sytuacji okażecie dziecku, tym szybciej odnajdzie się w nowej sytuacji.
Okres adaptacji może się wydłużyć, jeżeli dziecko choruje lub z innych powodów nie przychodzi do żłobka. Dobrze jest przeczekać ten czas i nie działać pochopnie- wypisując dziecko. Trudności przeminą, jeśli wesprzecie malucha Waszą cierpliwością, zrozumieniem i życzliwością.