Jadłospis - Żłobek 19

Jadłospis dekadowy 04-14.05.2021

DATA ŚNIADANIE i II ŚNIADANIE OBIAD ZUPA I PODWIECZOREK
WTOREK

04/05/2021

Napój roślinny do picia, pieczywo mieszane (d/gl- chleb bezglutenowy) z masłem (d/pm- Flora),  jajecznica z dymką (d/j- wędlina), warzywa do wyboru. Herbatka ziołowa do picia.

 

II śniadanie: mix owoców, woda do picia.

Kotleciki z łososia (d/gl- bez bułki). Ziemniaki z koperkiem. Mix warzyw na jarzynkę. Surówka z kapusty kiszonej z jabłkiem i oliwą. Kompot owocowy do picia. PODWIECZOREK:

Ryż z jabłkiem i kawałkami gruszki, jogurt do picia.

 

ZUPA: Pomidorowa z pszenną nitką (d/gl- makaron kukurydziany) zabielana jogurtem z zieleninką.

Alergeny Pszenica, gluten, jaja Gluten, jaja Przetwory mleczne, gluten, pszenica
ŚRODA

05/05/2021

Mix płatek na mleku (d/m,pm- kaszka bezmleczna), pieczywo mieszane  (d/p- chleb razowy; d/gl- chleb bezglutenowy) z masłem (d/pm- Flora), ser żółty i wędlina drobiowo-wieprzowa (d/pm- bez sera; d/d-wieprz; d/w- drób), warzywa do wyboru. Herbatka owocowa do picia.

 

II śniadanie: mix owoców, woda do picia.

 

Makaron kokardki (d/p,gl- makaron kukurydziany) z ciecierzycą i fasolką. Sos pomidorowo- kokosowy z imbirem i żółtą papryką. Surówka ze świeżego ogórka z kukurydzą i sosem jogurtowym (d/pm- bez jogurtu). Kompot owocowy do picia. Frytki pieczone z ketchupem z cukinii.

 

ZUPA: Krem z zielonych warzyw z kolendrą.

Alergeny Pszenica, gluten, mleko, przetwory mleczne, drób, wieprzowina Przetwory mleczne, pszenica, gluten  
CZWARTEK

06/05/2021

Kasza manna na mleku z musem truskawkowym (d/m,pm- kaszka bezmleczna; d/t- inny owoc), pieczywo mieszane (d/p- chleb razowy; d/gl- chleb bezglutenowy) z masłem (d/pm- Flora), twaróg z miętą. Herbatka ziołowa do picia.

 

II śniadanie:  mix owoców, woda do picia

Ziemniaki z koperkiem. Kotlet z piersi indyka (d/d- wołowina). Buraczki na jarzynkę. Sałatka z ogórka kiszonego z kukurydzą i jabłkiem, oliwa z oliwek. Kompot owocowy do picia. PODWIECZOREK:

Kawa roślinna do picia, kruche ciasteczka i chrupki kukurydziane.

 

ZUPA: Z cukinii i brokuła z makaronem (d/p,gl- makaron kukurydziany) i jogurtem (d/pm- bez jogurtu).

Alergeny Pszenica, przetwory mleczne, gluten, mleko, truskawki Drób Pszenica, gluten, przetwory mleczne, ogórek kiszony
        PIĄTEK

07/05/2021

Lane kluski na mleku (d/m, pm- kaszka bezmleczna), bułka wrocławska (d/p- chleb razowy; d/gl- chleb bezglutenowy) z masłem (d/pm- Flora),  serek  biały z miodem (d/pm-miód; d/m- serek naturalny). Herbata z cytryną do picia (d/c-herbata liściasta).

 

II śniadanie: mix owoców, woda do picia.

Kasza jaglana. Pulpety wieprzowo- wołowe (d/j- bez jaja, d/gl,p- bez bułki; d/w- wołowina). Marchew mini na jarzynkę. Sałata masłowa z rzodkiewką, ogórkiem świeżym i jogurtem (d/pm- bez jogurtu). Kompot owocowy do picia. PODWIECZOREK:

Wafle kukurydziane z masłem orzechowym (d/o- dżem), jogurt do picia (d/pm- napój roślinny)

 

ZUPA: Kapuśniak z batatami i zieleninką.

 

Alergeny Mleko, przetwory mleczne, pszenica, gluten, miód, jaja, cytrusy Jaja, gluten, pszenica, przetwory mleczne, wieprzowina Orzechy, przetwory mleczne
PONIEDZIAŁEK

10/05/2021

Płatki kukurydziane na mleku (d/m, pm- kaszka bezmleczna), pieczywo  mieszane  (d/p- chleb razowy; d/gl- chleb bezglutenowy) z masłem (d/pm- Flora), dżem owocowy. Herbata liściasta z miętą do picia.

 

II śniadanie: mix owoców, woda do picia.

Ziemniaki z koperkiem. Kotlecik rybny z dorsza (d/j- bez jaja, d/gl,p- bez bułki). Duszona kapusta z włoszczyzną. Surówka z buraczków z jabłkiem i ogórkiem kiszonym (d/o- bez ogórka), sos jogurtowy (d/pm- oliwa). Kompot owocowy do picia. PODWIECZOREK:

Jogurt z jagodami do picia (d/pm- napój roślinny).

 

ZUPA: Pomidorowa z makaronem penne (d/p,gl- makaron kukurydziany) i zieleninką zabielana jogurtem (d/pm- bez jogurtu).

Alergeny Mleko, przetwory mleczne, pszenica, gluten  Jaja, gluten, przetwory mleczne Gluten, przetwory mleczne
WTOREK

11/05/2021

Makaron na mleku (d/m,pm- kaszka bezmleczna), pieczywo mieszane (d/p- chleb razowy, gl- chleb bezglutenowy) z masłem (d/pm- Flora), pasta jajeczno- czosnkowa z awokado (d/j- pasta z awokado) i szczypiorem. Papryka żółta i czerwona w paskach. Herbatka owocowa do picia.

 

II śniadanie: mix owoców, woda do picia.

Ziemniaki z koperkiem. Pieczeń drobiowo- wieprzowa (d/j- bez jaja; d/gl,p- bez bułki; d/d- wieprz, d/w- drób). Czerwona kapusta z sosem jogurtowym (d/pm- bez jogurtu). Brukselka na jarzynkę. Kompot owocowy do picia. PODWIECZOREK:

Kasza manna na mleku (d/m, pm- napój roślinny)

 

ZUPA: Szpinakowa z tartym jajkiem (d/j- bez jaja) zabielana jogurtem (d/pm- bez jogurtu).

Alergeny Mleko, przetwory mleczne, pszenica, gluten, jaja Przetwory mleczne, gluten, jaja, drób, wieprzowina Przetwory mleczne, jaja, mleko, gluten
ŚRODA

12/05/2021

Kaszka kukurydziana na mleku, pieczywo mieszane (d/p- chleb razowy; d/gl- chleb bezglutenowy) z masłem (d/pm- Flora), ser żółty, warzywa do wyboru (d/pm-wędlina). Herbatka liściasta do picia.

 

II śniadanie: mix owoców, woda do picia.

Naleśniki roślinne z twarogiem cynamonowym (d/j- bez jaja; d/p,gl- naleśnik kukurydziano- ryżowy; d/pm- duszone jabłko). Sos malinowo- jabłkowy (d/m- jabłkowy). Surówka z tartej marchwi z sosem jogurtowym (d/pm- bez jogurtu) PODWIECZOREK:

Pieczone ziemniaki w tymianku z cebulą i gotowanym kalafiorem, oliwa z oliwek.

 

ZUPA: Brokułowa z pulpetem z kurczaka (d/d- wieprzowina) z zieleninką.

 

Alergeny Pszenica, przetwory mleczne, gluten Pszenica, jaja, gluten, malina, przetwory mleczne Gluten, pszenica, jaja, drób
 

 

CZWARTEK

13/05/2021

 

 

Kawa zbożowa roślinna, pieczywo mieszane (d/p- chleb razowy; d/gl- chleb bezglutenowy) z masłem (d/pm- Flora), wędlina drobiowo- wieprzowa (d/d- wieprz; d/w- drób),  warzywo do wyboru. Mięta do picia.

 

II śniadanie: mix owoców, woda do picia.

 

 

Ziemniaki z koperkiem, kotlety wieprzowe (d/j- bez jaja; d/gl,p- bez bułki; d/w- drób). Sałata rzymska, sos jogurtowy (d/pm- bez jogurtu). Marchew z groszkiem na jarzynkę. Kompot owocowy do picia.

 

 

PODWIECZOREK:

Ciasto ryżowo- migdałowe z polewą czekoladową i wiórkami kokosowymi.

 

ZUPA: Krupnik z zieleninką (d/gl- jaglana).

 

Alergeny Mleko, przetwory mleczne, pszenica, gluten,  drób, wieprzowina Przetwory mleczne, wieprzowina, pszenica, gluten Gluten
PIĄTEK 14/05/2021 Płatki jaglane na mleku (d/m,pm- kaszka bezmleczna),  pieczywo mieszane (d/p- chleb razowy; d/gl- chleb bezglutenowy) z masłem (d/pm- Flora), twarożek waniliowy (d/pm- dżem owocowy). Herbatka owocowa do picia.

 

II śniadanie: mix owoców, woda do picia.

Ryż jaśminowy z warzywami, jajkiem (d/j- bez jaja), kiełkami i kolendrą. Surówka z białej kapusty na słodko.  Kompot owocowy do picia. PODWIECZOREK:

Jogurt z owocami do picia, herbatniki bio (d/pm- napój roślinny).

 

ZUPA: Warzywna z ziemniakami i pulpetem z łososia  (d/j- bez jaja; d/gl,p- bez bułki)

Alergeny Pszenica, mleko, przetwory mleczne, gluten Jaja Gluten, pszenica, przetwory mleczne
Przewiń do góry
Przejdź do treści