Jadłospis - Żłobek 19

Jadłospis dekadowy 19-30/04/2021

DATA ŚNIADANIE i II ŚNIADANIE OBIAD ZUPA I PODWIECZOREK
PONIEDZIAŁEK

19/04/2021

Makaron na mleku (d/m,p,j- kaszka bezmleczna), kanapki z pieczywa mieszanego (d/p- chleb razowy; d/gl- chleb bezglutenowy) z masłem (d/pm- Flora), pasta z soczewicy z suszonym pomidorem, świeże warzywa do wyboru. Herbatka ziołowa do picia.

 

II śniadanie: mix owoców, woda do picia.

Ziemniaczki z koperkiem. Pieczeń z dorsza (d/p,gl- bez bułki). Surówka z kapusty czerwonej z marchwią i świeżym mango, oliwa z oliwek. Warzywa w paskach na jarzynkę. Kompot owocowy do picia. PODWIECZOREK:

Deser jogurtowy z jagodami (d/pm- napój roślinny)

 

ZUPA: Pomidorowa z ryżem pełnoziarnistym i zieleninką, zabielana jogurtem (d/pm- bez jogurtu).

Alergeny Pszenica, mleko, przetwory mleczne, gluten Jaja, gluten Przetwory mleczne
WTOREK

20/04/2021

Kawa ryżowa  do picia, bułka paryska (d/p- chleb razowy; d/gl- chleb bezglutenowy) z masłem (d/pm- Flora),  dżem owocowy bez cukru. Herbatka ziołowa do picia.

 

II śniadanie: mix owoców, woda do picia.

Kotleciki z piersi kurczaka (d/p- bez bułki; d/d- wieprzowina). Ziemniaki z koperkiem. Mix warzyw na jarzynkę. Surówka z białej kapusty z jogurtem (d/pm- bez jogurtu). Kompot owocowy do picia. PODWIECZOREK:

Biszkopty, herbatniki bio (d/gl,j,p- ciastka wegańskie bezglutenowe).

 

ZUPA: Dyniowa z zieleninką, jogurtem (d/pm- bez jogurtu) i kaszką kukurydzianą.

Alergeny Pszenica, gluten, przetwory mleczne Przetwory mleczne, gluten, drób, jaja Przetwory mleczne, gluten, pszenica
ŚRODA

21/04/2021

Płatki pszenne na mleku (d/m,pm- kaszka bezmleczna), pieczywo mieszane  (d/p- chleb razowy; d/gl- chleb bezglutenowy) z masłem (d/pm- Flora), jajecznica, sałatka z surowych warzyw z vinegreat (d/j- wędlina). Herbatka liściasta z miętą do picia.

 

II śniadanie: mix owoców, woda do picia.

 

Makaron z serem, sos z owoców leśnych (d/pm- bez sera; d/p,gl- makaron kukurydziany). Gotowana marchew junior. Tarta gruszka z sosem jogurtowym (d/pm- bez jogurtu). Kompot owocowy do picia. Sałatka ziemniaczana z porem, ogórkiem kiszonym i zielonym groszkiem, sos jogurtowo-czosnkowy (d/pm- bez jogurtu).

 

ZUPA: Gulaszowa z wołowiną i zieleninką.

Alergeny Pszenica, gluten, mleko, przetwory mleczne, jaja Przetwory mleczne, pszenica Przetwory mleczne, ogórki kiszone
CZWARTEK

22/04/2021

Kasza krakowska na mleku (d/m,pm- kaszka bezmleczna), pieczywo mieszane (d/p- chleb razowy; d/gl- chleb bezglutenowy) z masłem (d/pm- Flora), wędlina drobiowa i wieprzowa, warzywa do wyboru. Mięta do picia.

 

II śniadanie:  mix owoców, woda do picia

Ryż jaśminowy, gulasz warzywno- drobiowy (d/d- wieprzowina). Brukselka i fasolka szparagowa na jarzynkę. Sałatka z marchwi i pora z kukurydzą, sos jogurtowy (d/pm- bez jogurtu). Kompot owocowy do picia. PODWIECZOREK:

Napój roślinny do picia, kruche ciasteczka bio.

 

ZUPA: Pietruszkowa z ziemniakami i jogurtem (d/pm- bez jogurtu).

Alergeny Pszenica, przetwory mleczne, gluten, mleko, drób, wieprzowina Drób, przetwory mleczne Pszenica, gluten, przetwory mleczne, ogórek kiszony
        PIĄTEK

23/04/2021

Płatki pełnoziarniste na mleku (d/m, pm- kaszka bezmleczna), pieczywo mieszane  (d/p- chleb razowy; d/gl- chleb bezglutenowy) z masłem (d/pm- Flora),  serek  biały „pistacjowy” (d/pm- pasta z awokado). Woda z cytryną do picia (d/c- woda).

 

II śniadanie: mix owoców, woda do picia.

Ziemniaki z koperkiem. Kotlecik rybny z dorsza (d/j- bez jaja, d/gl,p- bez bułki). Brokuł na jarzynkę. Pomidor cherry z czerwoną cebulą i oliwą na surówkę. Kompot owocowy do picia. PODWIECZOREK:

Jogurt pitny z miodem (d/m- jogurt naturalny; d/pm- napój roślinny).

 

 

ZUPA: Pomidorowa z lanymi kluskami (d/p,gl- makaron bezglutenowy) zabielana jogurtem (d/pm- bez jogurtu) z zieleninką.

 

Alergeny Mleko, przetwory mleczne, pszenica, gluten Jaja, gluten, pszenica, ogórek kiszony Przetwory mleczne, jaja, pszenica, gluten
PONIEDZIAŁEK

26/04/2021

Kasza jaglana na mleku (d/m, pm- kaszka bezmleczna), pieczywo  mieszane  (d/p- chleb razowy; d/gl- chleb bezglutenowy) z masłem (d/pm- Flora), ser żółty (d/pm- wędlina), świeże warzywa do wyboru. Herbata liściasta z miętą do picia.

 

II śniadanie: mix owoców, woda do picia.

Kasza perłowa z gulaszem wieprzowo- wołowym (d/w- wołowina; d/gl- kasza gryczana). Duszona kapusta z włoszczyzną, koperek. Surówka z rukoli z papryką, pomidorem i oliwą.

Kompot owocowy do picia.

PODWIECZOREK:

Placki ziemniaczane (d/gl- kukurydziane; d/j- bez jaja) z posypką cukrową.

 

 

ZUPA: Kalafiorowa z makaronem (d/p,gl- makaron ryżowy) i zieleninką zabielana jogurtem (d/pm- bez jogurtu).

Alergeny Mleko, przetwory mleczne, pszenica, gluten Wieprzowina, gluten Gluten, przetwory mleczne, jaja
WTOREK

27/04/2021

Zacierki na mleku (d/m,pm- kaszka bezmleczna), pieczywo mieszane (d/p- chleb razowy, gl- chleb bezglutenowy) z masłem (d/pm- Flora), szynka wieprzowa (d/w- drób), warzywo do wyboru.  Herbatka owocowa do picia.

 

II śniadanie: mix owoców, woda do picia.

Gulasz z żółtej soczewicy z mixem świeżych warzyw i tymiankiem. Kasza gryczana na sypko. Mizeria na słodko z sosem jogurtowym (d/pm- bez jogurtu). Kompot owocowy do picia. PODWIECZOREK:

Budyń mleczny z musem malinowo- gruszkowym  (d/m- gruszka; d/m,pm- budyń roślinny).

 

ZUPA: Ogórkowa z ziemniakami i zieleninką zabielana jogurtem (d/pm- bez jogurtu).

Alergeny Mleko, przetwory mleczne, pszenica, gluten Przetwory mleczne, gluten, jaja Przetwory mleczne, jaja, mleko
ŚRODA

28/04/2021

Kakao roślinne, pieczywo mieszane (d/p- chleb razowy; d/gl- chleb bezglutenowy) z masłem (d/pm- Flora), twarożek z rodzynkami i cynamonem (d/pm- dżem owocowy). Herbatka liściasta do picia.

 

II śniadanie: mix owoców, woda do picia.

Ziemniaki z koperkiem, kotlet wieprzowy z natką pietruszki (d/j- bez jaja; d/p,gl- bez bułki) i buraczkami na ciepło.  Sałata lodowa z warzywami i sosem vinegreat. Kompot owocowy do picia. PODWIECZOREK:

Pieczone jabłuszko pod pierzynką bezową (d/j- bez bezy)

 

ZUPA: Fasolowa z makaronem zabielana jogurtem (d/pm- bez jogurtu) z zieleninką.

 

Alergeny Pszenica, przetwory mleczne, gluten Gluten, jaja, wieprzowina Gluten, pszenica, jaja
CZWARTEK

29/04/2021

Płatki jęczmienne na mleku (d/m,pm- kaszka bezmleczna), pieczywo mieszane (d/p- chleb razowy; d/gl- chleb bezglutenowy) z masłem (d/pm- Flora), pasta serowo- jajeczna (d/pm- jajka; d/j-m ser żółty), warzywo do wyboru. Mięta do picia.

 

II śniadanie: mix owoców, woda do picia.

Makaron kokardki (d/p,gl- makaron kukurydziany), pulpeciki drobiowe nadziewane natką pietruszki (d/d- wieprzowina) w sosie chrzanowym ze świeżą papryką. Kalarepka  z jabłkiem i rzodkiewką, sos jogurtowy (d/pm- bez jogurtu). Kompot owocowy do picia. PODWIECZOREK:

Deser jogurtowy z wanilią (d/pm- napój roślinny).

 

ZUPA: Kapuśniaczek z ziemniakami i zieleninką.

 

Alergeny Mleko, przetwory mleczne, pszenica, gluten,  drób, jaja Przetwory mleczne, drób, pszenica, gluten Przetwory mleczne
PIĄTEK 30/04/2021 Mix płatek na mleku (d/m,pm- kaszka bezmleczna),  pieczywo mieszane (d/p- chleb razowy; d/gl- chleb bezglutenowy) z masłem (d/pm- Flora), twarożek z kiełkami i szczypiorkiem (d/pm- wędlina, warzywa), warzywo do wyboru. Rumianek do picia.

 

II śniadanie: mix owoców, woda do picia.

Ziemniaki z koperkiem. Kotlecik z łososia (d/j- bez jaja, d/p,gl- bez bułki). Kapusta kiszona z oliwą i jabłkiem. Kalafior na jarzynkę. Kompot owocowy do picia. PODWIECZOREK:

Jogurtowy sernik na zimno z owocami i miętą (d/pm- galaretka)

 

ZUPA: Brokułowa z makaronem i selerem naciowym (d/p, gl- makaron kukurydziany) zabielana jogurtem (d/pm- bez jogurtu) z zieleninką.

Alergeny Pszenica, mleko, przetwory mleczne, gluten Jaja, gluten Gluten, pszenica, przetwory mleczne
Przewiń do góry
Przejdź do treści