Aktualności - Żłobek 37 | Żłobek nr 37

Pandemia – o tych zasadach higieny należy pamiętać

Zasady, które pozwolą zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się wirusów, bakterii oraz grzybów. O czym jeszcze należy pamiętać w czasie zwiększonej zachorowalności?

Jak korzystać z rękawic i maseczki?

Zazwyczaj ochrona dłoni, nosa oraz ust poprzez założenie rękawic i maseczki dotyczy personelu medycznego. W niektórych sytuacjach odpowiednie instytucje czy organy mogą jednak zalecić lub nakazać zakrywanie ww. części ciała, szczególnie w miejscach zatłoczonych, takich jak sklepy czy transport publiczny. Ma to na celu zmniejszenie ryzyka transmisji chorobotwórczych drobnoustrojów. Korzystając z rękawic i maseczek, należy przestrzegać kilku zasad. W przeciwnym razie brudna maseczka lub nieprawidłowo ściągnięte rękawiczki nie ochronią nas przed chorobami, a wręcz mogą przenieść patogeny na nasze ręce lub twarz.

Jak korzystać z części wspólnych?

W ciągu dnia wielokrotnie używamy wielu ogólnodostępnych przedmiotów. Wychodząc z domu, dotykamy klamek, włączników, poręczy, przycisków w windzie czy środkach komunikacji miejskiej. W miarę możliwości należy naciskać je łokciem lub kostką zgiętego palca, warto również ograniczyć do minimum dotykanie publicznych przedmiotów (np. poręczy). Optymalnie jest stosować wtedy jednorazowe rękawiczki. Z części wspólnych często korzystamy także, będąc w pracy – ekspres do kawy, czajnik,

 

drukarka, skaner. Wyjeżdżając na weekend w góry, nocujemy w pokoju lub apartamencie przeznaczonym na regularny wynajem. Tankując samochód, korzystamy z dystrybutora, który dotykany jest przez setki osób, a robiąc zakupy, kładziemy produkty na sklepową ladę, przy której każdego dnia stoi wielu nieznanych nam ludzi. Właśnie dlatego bardzo istotnym aspektem zwiększającym nasze bezpieczeństwo jest poznanie zasad prawidłowego korzystania z ogólnodostępnych urządzeń. Jeśli chodzimy do szkoły, na uczelnię lub do biblioteki – przestrzegajmy opracowanych tam regulaminów. Zostały one stworzone z myślą o naszym zdrowiu. Chcąc skorzystać w pracy, szkole, na uczelni, w sklepie, banku czy bibliotece z publicznych sprzętów (np. komputerów, klawiatury, monitorów, myszki, drukarki), pamiętajmy o ich dezynfekowaniu lub jeśli to niemożliwe – odkażaniu naszych dłoni. Pamiętajmy również o dezynfekowaniu rzeczy takich jak sklepowy koszyk czy urządzenia na siłowni.

Zadbaj o czysty smartfon

W zależności od kraju, ze smartfona korzystamy średnio 2-3 godziny dziennie, co oznacza, że w ciągu roku telefon komórkowy mamy w dłoniach przez 730 godzin (30,4 dnia). Ponadto według firmy analitycznej dscout średnio każdego dnia dotykamy ekranu 2617 razy, odkładając go w nie zawsze sterylne miejsca – na biurka, blaty stołów, ławki, do kieszeni, plecaka, torebki, pod poduszkę. Używamy telefonu, kiedy mamy chwilę “dla siebie”, jedziemy środkami komunikacji miejskiej czy siedzimy w kolejce u lekarza, ale również gdy spożywamy posiłek, uprawiamy sport, a nawet w toalecie. Możemy więc sobie wyobrazić, że na powierzchni telefonu gromadzą się chorobotwórcze drobnoustroje. Gdy korzystamy z brudnego telefonu, a następnie dotykamy dłońmi twarzy lub przykładamy niehigieniczny telefon do ucha – narażamy swoje zdrowie. Czyszczenie i dezynfekowanie telefonu np. wilgotnymi chusteczkami, które nasączone są środkiem do dezynfekcji, powinno stać się dla nas regularnym rytuałem. O ile to możliwe, nie kładźmy telefonu na firmowe czy szkolne biurko lub ogólnodostępny blat, nie trzymajmy go w ręce podczas jedzenia i nie zabierajmy do toalety. Czasowe schowanie (i wyciszenie) telefonu będzie wartościowe nie tylko ze względów higienicznych – pomoże również rozwijać uważność i budować relacje z tymi, na których nam zależy.

Nie jesteśmy w stanie w pełni ochronić się przed chorobami zakaźnymi. Pracując, ucząc się, idąc do restauracji, spotykając z przyjaciółmi, jadąc transportem publicznym, ćwicząc na siłowni – w każdym miejscu narażeni jesteśmy na bakterie, wirusy i grzyby. Warto pamiętać, że ostrożność, wiedza i przestrzeganie podstawowych zasad higieny są wyrazem troski nie tylko o swoje zdrowie, ale również dzieci, osób starszych i naszych najbliższych.

Źródła:

  • http://www.wsse.gda.pl/
  • https://www.gov.pl/
  • https://gis.gov.pl/
  • https://pacjent.gov.pl/
  • https://businessinsider.com.pl/technologie/nauka/uzaleznienie-od-telefonu-badacze-policzyli-ile-razy-go-dotykamy/x45yftb
Scroll to Top
Skip to content