Aktualności - Żłobek 37 | Żłobek nr 37

Propozycje zabaw na długie jesienne popołudnia

Łowienie rybek

Do zabawy potrzebujemy makaron “rurki” i słomki z możliwością wyginania. Słomki to wędki, a makaroniki to rybki. Możemy wspólnie z dziećmi pomalować makaron. Następnie pokazujemy jak chwycić wędkę – chwyt prawidłowy do trzymania kredki.

Butelkowe tajemnice

Do zabawy potrzebne są nieprzezroczyste butelki, najlepiej plastikowe. Doskonale sprawdzają się takie po jogurtach pitnych.  Do każdej butelki wkładamy tajemnicze przedmioty np. makaron, szyszki, piórka, fasolę, groch, kamyczki, muszelki, sianko, klamerki, kredki, wstążeczki, worek foliowy, orzechy itp.

Zabawa dla dzieci od 12 miesiąca:

W przypadku małych dzieci staramy się wykluczyć drobne elementy typu koraliki, groch, ale można użyć przedmiotów szeleszczących i o różnej strukturze. Układamy lub ustawiamy przed dzieckiem przygotowane wcześniej butelki z ciekawymi przedmiotami. Zachęcamy do zaglądania, potrząsania, pokazujemy jak otworzyć i omawiamy wspólnie co jest w danej butelce. Pokazujemy, że coś grzechocze jest zimne lub ciepłe, że szeleści lub łaskocze.

Dzieci 2-3 letnie:

Potrząsając tajemniczymi butelkami, starają się odgadywać po  rożnych odgłosach co może być ukryte w środku. Wcześniej oczywiście zapoznajemy dzieci z zawartością i odpowiadającym mu dźwiękami.

Zabawa w poszukiwanie.

Rozkładamy butelki po pokoju, a zadaniem dziecka jest odnaleźć jak najszybciej butelkę z określoną zawartością np. grochem.

 

Skarpetkowa zabawa

Potrzebujemy do taj zabawy dużej ilości różnych skarpetek. Dzieci mogą dobierać je w pary, dzielić na kolory, na wzory (paski, zwierzątka, postacie), wielkość (duże i małe). Można urządzić rzut skarpetką do kosza lub rozciągnąć sznurek i wieszać je w określonej kolejności.

 

Zabawa w przebieranie się

Dzieci lubią przebierać się zwłaszcza w ubrania mamy lub taty. Można urządzić mały pokaz mody i zrobić sesja foto, a zdjęcia przesłać dziadkom. Dzieci mogą przebierać się za różne postacie, np. króla, księżniczki.

 

Scroll to Top
Skip to content