Jadłospis | Żłobek nr 66

jadłospis 15-19.02.2021

DATA ŚNIADANIE OBIAD ZUPA PODWIECZOREK
Poniedziałek

15.02.2021

.Płatki żytnie na mleku, pieczywo mieszane z masłem, z plasterkiem  sera żółtego, pomidor i papryka czerwona bazylia świeża.( d- masło flora, wędlinka, kaszka bezmleczna owocowa).  Herbata z cytryną do picia.   II śniadanie: jabłko, gruszka, winogrono jasne, mandarynka. Spaghetti z mięsa wołowego, kapusta biała i czerwona na jarzynkę, surówka z warzyw mieszanych z, jogurtem, (d- olejem).

Kompot: porzeczkowy

Zupa fasolowa  z ziemniakami, warzywami, natką pietruszki. Ciasto zebra. Kawa zbożowa
  Laktoza, gluten Laktoza, gluten, jaja Seler,gluten Laktoza jaja
Wtorek

16.02.2021

Makaron na mleku, pieczywo mieszane z masłem,  jajko gotowane, pomidor malinowy. Mięta do picia.

II śniadanie: jabłko, gruszka, mandarynka.

 

Ziemniaki, kotlecik z mięsa wieprzowego, brokuł na  jarzynkę, marchewka z ananasem i jabłkiem.                    Kompot: owoce mieszane Krem brokułowo- groszkowy z kaszą jaglaną z warzywami, natką pietruszki, olejem. Deser jogurtowy z bananem, biszkopty. ( d- bobo-fruit), chrupki kukurydziane.
  Laktoza, gluten, jaja Gluten Seler, gluten Laktoza, gluten
Środa

17.02.2021

Płatki kukurydziane na mleku, pieczywo mieszane, pasta z cieciorki i fasoli z nutką czosnkową, ogórek kiszony. Herbata rumianek do picia.

II śniadanie: banan.

Makaron, kulki z  wieprzowiny, fasola zielona na jarzynkę z masełkiem i bułeczką, sałatka z pomidorów i szczypiorek z oliwą z oliwek.                         Kompot: truskawkowy. Żupa solferino-pomidorowa z zielonym groszkiem i ziemniaki, natką pietruszki. Ryż z serem białym i jabłkiem z cynamonem, mleczkiem kokosowym D/m-ryż na wodzie z jabłkiem, cynamonem, mleczkiem kokosowym.
  Laktoza, gluten, jaja Laktoza, gluten jaja Seler, jaja, gluten Laktoza, gluten, jaja
Czwartek

18.02.2021

Kasza manna na mleku, pieczywo mieszane z sałatką , szynką wieprzową ogórkiem zielonym. Woda z limonką i miodem do picia.                                                                 II śniadanie: banan, winogrono jasne, jabłko. Ziemniaki, mięso wieprzowe, kalafior na jarzynkę, mix sałat z oliwkami, pestkami słonecznika, kiełkami lucerny z jogurtem

Kompot: borówkowy.

Zupa dyniowa z warzywami, zasypana kaszą jęczmienną pęczak, Biszkopt z owocami, mleko do picia
  Laktoza, gluten Laktoza, gluten, jaja Seler, gluten Laktoza, gluten,
Piątek

19.02.2021

Biała kawa na mleku, pieczywo mieszane z masłem, twarożek z miodem. Słupki marchewki.(d-masło flora, wędlinka, kaszka bezmleczna).      II śniadanie: jabłko, banan, winogrono. Kasza gryczana biała, paluszki z dorsza  w sosie warzywnym. dynia pieczona z ziołami, surówka z pietruszki z owocami suszonymi i jogurtem, Kompot: brzoskwiniowy. Krem z cukinii –z makaron, warzywami, natką  pietruszki. Kefir z brzoskwinią z puszki. Chrupki kukurydziane.
  Laktoza, gluten Laktoza, gluten, jaja Seler, gluten Laktoza, gluten ,jaja

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   Dzieci z dietami eliminacyjnymi otrzymują posiłki wg zaleceń lekarza, na podstawie zaświadczenia lekarskiego. Wszystkie dzieci otrzymują na żądanie wodę do picia w nieograniczonych ilościach. Informacje o składnikach      alergennych użytych do przygotowania posiłków zgodnie z jadłospisem opracowano zgodnie z Rozporządzeniem  Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 r. w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności (…)

Przejdź do treści