Jadłospis - Żłobek 66 | Żłobek nr 66

jadłospis 17-21.01.2022

DATA ŚNIADANIE OBIAD ZUPA PODWIECZOREK
Poniedziałek

17.01.2021

Płatki żytnie na mleku, pieczywo mieszane z masłem, ser żółty/jajko gotowane, słupki  ogórka kiszonego, cieniutkie plastereki marchewki.  Herbata owocowa

II śniadanie: jabłko, mandarynka, gruszka.

Makaron pełnoziarnisty, bitki  z wołowiny  w sosie warzywnym, szpinak z jajkiem na jarzynkę, surówka wielowarzywna z kolendrą świeżą, pestkami dyni, doprawiona jogurtem greckim. Kompot:  owoce mieszane. Fasolowa  z ziemniakami, warzywami, natką  pietruszki, z olejem. Pianka jogurtowo wiśniowa. Chrupki kukurydziane.
  Laktoza, gluten Laktoza, gluten, jaja Seler,gluten Laktoza jaja
Wtorek

18.01.2021

Makaron  na mleku,  pieczywo mieszane z masłem dżemem/ser biały. Herbata miętowa  do picia. II śniadanie:  banan, Ziemniaki z koperkiem, klopsy z indyka w sosie cebulowym, kapusta czerwona  na  jarzynkę, surówka z selera, z morelą, rodzynkami i żurawiną z jogurtem greckim. Kompot: ananasowy, Ryżanka z warzywami, komosą ryżową, natką i koperkiem Kisiel truskawkowy z kleksem śmietanowym. Biszkopty.
  Laktoza, gluten, jaja Gluten Seler, gluten Laktoza, gluten
Środa

19.01.2021

Płatki jaglane, pieczywo mieszane z masłem, paprykarz warzywny/wędlina, ogórek kiszony, pomidor malinowy. Herbata owocowa do picia. II śniadanie: jabłko, gruszka. Kasza bulgur z koperkiem, kotleciki z mięsa mieszanego w sosie chrzanowym fasolka szparagowa zielona z masełkiem na jarzynkę, mizeria na surówkę.         Kompot: porzeczkowy. Zupa z gochu suchego z  warzywami,  natką pietruszki, koperkiem, czosnkiem, doprawiona mleczkiem kokosowym. Leniwe z sosem owocowym, posypane zmielonymi nasionami chia.
  Laktoza, gluten, jaja Laktoza, gluten jaja Seler, jaja, gluten Laktoza, gluten, jaja
Czwartek

20.01.2021

Kakao na mleku, pieczywo mieszane z masłem, sałata masłowa szynka wieprzowa/pasta z cieciorki, paseczki papryki kolorowej, paseczki ogórka świeżego. II śniadanie: jabłko, mandarynka, banan. Ziemniaki z koperkiem, pulpety cielęce w sosie warzywno-musztardowym, marchewka mini na jarzynkę, surówka z ogórka kiszonego z cebulką, olejem. Kompot: brzoskwiniowy Krem z dyni z kaszą jęczmienną,  warzywami, natką pietruszki.

Zaprawiony mlekiem kokosowym.

Ciasto drożdżowe ze śliwkami  i kruszonką. Ciepłe mleczko do picia.
  Laktoza, gluten Laktoza, gluten, jaja Seler, gluten Laktoza, gluten,
Piątek

21.01.2021

Ryż biały, pieczywo mieszane z masłem, twarożek z ziołami/mozzarella, pomidorki koktajlowe/rzodkiewka. Rumianek do picia. II śniadanie: jabłko, gruszka, mandarynka. Kasza gryczana na sypko z koperkiem, kotlety z mintaja w sosie tymiankowym, bukiet warzyw na jarzynkę (kalafior, brokuł, brukselka, marchew kostka, marchew mini), surówka z kalarepy, marchewki z jogurtem greckim.                                             Kompot: truskawkowy. Barszcz biały z ziemniakami, jajkiem gotowanym, warzywami, natką pietruszki, czosnkiem, zaprawiony śmietaną Musli z owocami suszonymi                   ( żurawina, śliwka) z jogurtem greckim.
  Laktoza, gluten, jajka Laktoza, jaja, gluten Seler, gluten, laktoza, Laktoza, gluten

 

Dzieci z dietami eliminacyjnymi otrzymują posiłki wg zaleceń lekarza, na podstawie zaświadczenia lekarskiego. Wszystkie dzieci otrzymują na żądanie wodę do picia w nieograniczonych ilościach. Informacje o składnikach      alergennych użytych do przygotowania posiłków zgodnie z jadłospisem opracowano zgodnie z Rozporządzeniem  Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 r. w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności (…)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przewiń do góry
Przejdź do treści