Obowiązek informacyjny wynikający z podpisanej umowy – aktywnie w żłobku

Szanowni Państwo,

Od 1 października 2024 roku wchodzi w życie rządowy program „Aktywny Rodzic”. Jednym
z elementów tego programu jest świadczenie „aktywnie w żłobku”.

Zgodnie z zapisami umowy w sprawie korzystania z usług żłobka (rozdz. 4 § 5 ust. 8 i 9) informuję, że od 1 października 2024 roku Uchwałą Rady Miasta Stołecznego Warszawy[1] wprowadzone zostały nowe zasady finansowania opieki żłobkowej.

Już od 1 października br. będą mieli Państwo możliwość skorzystania z ww. świadczenia „aktywnie w żłobku”, które pokryje w całości miesięczną opłatę za pobyt dziecka w placówce.

Miesięczna opłata za pobyt dziecka w żłobku lub u dziennego opiekuna jest stała i wynosi 1 500 zł.
W przypadku dziecka legitymującego się orzeczeniem o niepełnosprawności[2] opłata wynosi 1.900 zł. Opłatę wnosi się z dołu, do końca trzeciego miesiąca kalendarzowego licząc od końca miesiąca, za który należy wnieść opłatę. Opłatę za wyżywienie wnosi się z dołu, do 20 dnia każdego miesiąca kalendarzowego.

W celu skorzystania z świadczenia „aktywnie w żłobku” niezbędne jest  złożenie wniosku do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zachęcam Państwa do złożenia wniosku niezwłocznie po wejściu w życie ustawy, czyli po 1 października br. Wnioski będziecie mogli Państwo składać wyłącznie elektronicznie poprzez: PUE/eZUS, aplikację mobilną mZUS, portal Emp@tia na stronie www.empatia.mpips.gov.pl, swój bank, jeśli uruchomił taką usługę.

W przypadku tych z Państwa, którzy będą potrzebowali jakiegokolwiek wsparcia, w tym informatycznego w celu złożenia wniosku o świadczenie, zachęcam do skorzystania z pomocy kierownika placówki, do której dziecko uczęszcza.

Dziękuję za Państwa współpracę i zrozumienie. Wprowadzone zmiany, które będą częściowo finansować opiekę żłobkową z  budżetu państwa, przyczynią się do zapewniania wysokiego standardu opieki i pozwolą na inwestowanie w rozwój infrastruktury żłobkowej.

[1] Uchwała nr IX/272/2024 Rady Miasta Stołecznego Warszawy z 29 sierpnia 2024 r. (Dz. Urz. Woj. Maz. z 2024 poz. 8750)

[2] łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji

Scroll to Top
Skip to content