Rozpoczęcie uczęszczania do żłobka jest ogromną zmianą w życiu. Cierpliwość i zrozumienie są kluczowe, aby dać dziecku czas na przyzwyczajenie się do nowego miejsca i osób.
W tym czasie mogą pojawić się nowe, niepokojące zachowania, takie jak częstsze płakanie, problemy ze snem czy jedzeniem. Są one jednak normalną reakcją na nową sytuację i emocje jej towarzyszące. Większość z nich sama ustanie, wystarczy je przeczekać, ale należy uważniej obserwować dziecko w tym czasie.
Początki są trudne również dla rodziców, dlatego przygotowaliśmy kilka wskazówek, których wprowadzenie może znacząco ułatwić proces adaptacji:
Przygotowanie do żłobka:
- Stopniowe zmiany: Unikaj wprowadzania zbyt wielu zmian naraz. Jeśli Twoje dziecko nie jest gotowe na pewne kroki, lepiej poczekać i wprowadzać je stopniowo. Mimo wszystko, spróbuj je od czasu do czasu zachęcać do nowych rzeczy.
- Trening czystości: Nie zmuszaj dziecka do odstawienia smoczka czy pieluszek przed rozpoczęciem żłobka. Te zmiany najlepiej wprowadzać, gdy dziecko już przyzwyczai się do nowego środowiska. Wtedy czuje się bezpiecznie i jest gotowe na kolejną rewolucję w życiu.
- Ulubiona zabawka: Pozwól dziecku zabrać do żłobka ulubioną przytulankę lub kocyk. Ułatwi mu to okres rozstania z rodzicem i zasypianie w okresie adaptacji. Pamiętaj jednak, że gdy dziecko będzie czuło się już swobodnie w żłobku, nie ma takiej potrzeby. Zabawki te często stają się powodem kłótni między dziećmi, które są przywiązane do swoich zabawek i nie chcą się nimi dzielić.
- Obecność rodzica: Zadbajcie o swoją dyspozycyjność. Ważne jest, aby w pierwszym tygodniu być z dzieckiem w żłobku, aby wspólnie odkrywać nowe miejsce jak i reguły w nim panujące. W kolejnych tygodniach stopniowo skracaj czas swojej obecności.
2. Mów prawdę: Zawsze mów dziecku prawdę. Nie mów, że wrócisz za chwilę, jeżeli będzie to parę godzin. Możesz powiedzieć np. „Idę do pracy i przyjdę po Ciebie po obiedzie”.
3. Nie przeciągaj pożegnań: Im dłużej trwa pożegnanie, tym trudniej dziecku zaakceptować rozstanie. Płacz przy rozstaniu jest normalny, ale z czasem dziecko zrozumie, że że rodzic zawsze po niego wraca i nie będzie się już bało porzucenia.
4. Konsekwencja: Jeżeli już wyjdziesz, nie zaglądaj do sali po pożegnaniu. W ten sposób możesz utrudnić dziecku rozstanie, ponieważ wciąż będzie liczyło na to, że za chwile wrócisz zamiast zająć się zabawą. Nie wracaj się również, kiedy słyszysz, że dziecko płacze. Może to zbudować w nim poczucie, że ma płakać długo i głośno aż do momentu, gdy rodzic wróci. Jeżeli będziesz konsekwentnie przestrzegać tych zasad, trudne zachowania dziecka w momencie rozstania będą tracić na sile i stopniowo wygasać.
5. Spokój rodzica: Podczas rozstania nie płacz ani nie okazuj maluszkowi, że się boisz, ponieważ dla dziecka taki widok jest sygnałem, że dzieje się coś bardzo niepokojącego i czuje się zagrożone. W takim stanie nie będzie mogło spokojnie przejść procesu adaptacji.
6. Powrót do domu: Po powrocie do domu, spędzaj z dzieckiem jak najwięcej czasu. Okazywanie uwagi i miłości pomoże mu wyciszyć emocje i poczuć, że Wasza relacja pozostaje niezmienna.
Pamiętaj, że żłobek to nie tylko konieczność, ale także szansa na rozwój oraz możliwość poznania nowego otoczenia oraz innych dzieci. Zaufaj opiekunom i współpracuj z nimi, jeżeli okażesz zaufanie do opiekunek również Twojemu maluszkowi przyjdzie to z większą łatwością.
W Zespole Żłobków, każdy żłobek realizuje proces adaptacji na podstawie wypracowanych standardów, które mają na celu zapewnienie dziecku jak najlepszych warunków. Szczegółowy harmonogram adaptacji dla każdego żłobka znajdą Państwo w zakładce Nasze Placówki na podstronie odpowiedniego żłobka.