Nie tylko o pęcherzu

Każde dziecko może mieć sucho
Gabriele Haug – Schnabel

Lepiej zapobiegać niż leczyć – to prawda znana od lat. Pęcherz i jego kontrola całkowicie wpisują się w tę regułę, a książka Każde dziecko może mieć sucho namawia do wprowadzenia jej w życie. Gabriele Haug- Schnabel zaadresowała ją do tych wszystkich rodziców i opiekunów małych dzieci, którzy chcieliby uniknąć w przyszłości kłopotów oraz tych wszystkich, którym niestety nie udało się zapobiec problemom. Ci ostatni mie powinni jednak tracić nadziei. Wystarczy tylko uwaznie przeczytać książkę i wprowadzić w życie porady autorki, która od lat pracuje z moczącymi się dziećmi i ich rodzicami. W książce dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem z wieloletniej praktyki. Robi to, aby pomóc dzieciom cierpiącym z powodu braku kontroli nad pęcherzem oraz żebyśmy my, dorośli, przez swoja ignorancję i zniecierpliwienie nie “produkowali” kolejnych zastępów takich dzieci.

Umiejętność kontroli nad pęcherzem to sztuka wymagająca czasu i cierpliwości. Dzieci zwykle opanowują ją w ciągu pierwszych czterech do pięciu lat życia. Większość radzi sobie z tym całkiem dobrze już w okolicach trzecich urodzin, część z nich nawet sporo wcześniej, ale do ukończenia piątego roku życia, co wyraźnie podkreśla autorka, moczenie się naszego dziecka nie powinno nas niepokoić. Niestety wielu rodziców wymaga od swych pociech idealnego panowania nad pęcherzem za wcześnie i wtedy coś zupełnie normalnego staje się problemem. Podstawowa zasada, pozwalajaca uniknąć kłopotów, to: sztucznie nie przyśpieszać etapów rozwoju dziecka w tym zakresie, ale wzmacniać te, które się pojawiają. Dlaczego pośpiech i wywieranie presji na dzieci nie daje efektów lub raczej, jak należałoby powiedzieć, może dać efekt odwrotny do zamierzonego? Jak sobie z tym poradzić  i jak pomóc własnemu dziecku? Tego wszystkiego dowiecie się z książki Gabriele Haug – Schnabel.

Wbrew tytułowi nie jest to książka tylko i wyłącznie o opanowywaniu czynności fizjologicznych. Jej treść kryje coś znacznie ważniejszego, a najlepiej wyraża to tytuł jednego z rozdziałów: Dziecko nie jest tylko dodatkiem do pęcherza. I właśnie o tym jest ta książka. O tym, że dziecko jest kimś więcej niż tylko szczelnym lub nieszczelnym pęcherzem; że samo w sobie jest dużo bardziej interesujące niż wszystkie suche lub zmoczone pieluchy świata. O tym, że potrzebuje naszej uwagi, zrozumienia i wsparcia, aby móc rozwinąć swoje talenty. O tym wreszcie, że towarzyszenie własnemu dziecku w zdobywaniu nowych umiejętności może być wspaniałą przygodą, o ile nie będziemy starali się przyśpieszać na siłę jego rozwoju.

Małgorzata Strzelecka

Scroll to Top
Skip to content