Przygotowanie do adaptacji w żłobku :)

Jak przygotować dziecko?

 

  • Przede wszystkim rozmawiajcie o tym co je czeka (niezależnie od jego wieku). Opowiadaj przy różnych okazjach co się robi w przedszkolu, jak wygląda tam plan dnia (często jest on do pobrania ze strony www danej placówki), kto i co tam jest. Warto też, przynajmniej na kilkanaście dni przed rozpoczęciem adaptacji, wejść w podobny rytm funkcjonowania  w domu.
  • Wytłumacz dlaczego tam idzie, ponieważ dziecko ma prawo nie rozumieć zmiany dotychczasowego trybu życia, nie rozumieć tego, dlaczego ma iść w obce miejsce, do obcych ludzi, a nie może zostać w domu z rodzicami.
  • Mów o placówce przyjaźnie, ale nie idealizuj. Nie opowiadaj, że będzie tylko wspaniale, bo nie będzie (pojawią się różne trudne sytuacje oraz emocje). Jeśli dziecko nie wyraża zainteresowania, jest znudzone tematem bądź jeśli rozmowy  te budzą w nim dyskomfort – zaprzestań ich na jakiś czas.
  • Poczytajcie książeczki o przedszkolu (np. „Feluś i Gucio idą do przedszkola” lub „Kicia Kocia w przedszkolu”) – dzieci fajnie się utożsamiają z bohaterami książek/bajek. 😊
  • Jeśli mieszkacie blisko, wybierzcie się na spacer w okolice przedszkola. Pokaż jak będzie wyglądała Wasza droga + sam budynek. Jeśli musicie dojeżdżać samochodem – możecie zrobić to samo.
  • Pozwól dziecku kupować razem z Tobą wyprawkę – niech samo wybierze sobie pościel/poduszkę/kocyk, worek lub plecak, buciki na zmianę czy też butelkę bądź bidon, których będzie używać w przedszkolu.
Scroll to Top
Skip to content