Skoki rozwojowe niemowlaka i dwulatka
Twoje dziecko nagle zaczęło marudzić, płakać, stało się rozdrażnione? To może być skok rozwojowy, czyli ważny etap w rozwoju. W pierwszym roku życia niemowlę przechodzi 7 takich skoków. Kolejne czekają na dwulatka.
Autor: Agnieszka Majchrzak
Dziecko rozwija się skokowo. Możesz być zaskoczona, kiedy nagle z dnia na dzień nabywa nowych umiejętności. W dodatku – kilku naraz. Przedtem jednak bywa wyjątkowo marudne. To skoki rozwojowe. Gdy niemowlę nagle zaczyna gorzej spać, chce być ciągle na rękach, dużo płacze, możesz się przygotować, że wkrótce nastąpi zmiana w jego rozwoju. Podpowiadamy, ile skoków czeka cię w pierwszym i drugim roku życia dziecka i jakie osiągnięcia przyniosą.
Skoki rozwojowe: co to takiego?
To okresy intensywnego rozwoju dziecka. W ich trakcie maluch zdobywa nowe umiejętności. Występują u wszystkich prawidłowo rozwijających się dzieci. Pierwszy pojawia się około 5. tygodnia po narodzinach, ostatni – około 20. miesiąca (u wcześniaków tygodnie liczymy od planowanego terminu porodu, a nie rzeczywistego). Skoki rozwojowe są efektem intensywnego rozwoju układu nerwowego – w 1. i 2 roku życia dziecka tworzy się najwięcej połączeń nerwowych.
Zobacz, jak dziecko stawia pierwsze kroki. Nasz ekspert tłumaczy, przez jakie etapy w nauce chodzenia dziecko powinno przejść.
Czy to skok rozwojowy?
Skoki rozwojowe poprzedzają zmiany w zachowaniu. Dziecko, u którego ma wystąpić skok:
- trudniej zasypia
- głośniej i częściej płacze
- marudzi
- jest rozdrażnione
- mniej aktywne
- potrzebuje większej uwagi rodzica.
Gdy dziecko jest młodsze, okresy poprzedzające skoki rozwojowe trwają krócej – jedynie kilka dni. Gdy dziecko jest starsze, wydłużają się nawet do kilku tygodni.
Jakie skoki rozwojowe przechodzi niemowlę?
W pierwszym roku życia można wyróżnić siedem skoków rozwojowych. Podajemy harmonogram ich pojawiania się i opisujemy, jakie zmiany w rozwoju niemowlaka przynoszą.
Pierwszy skok rozwojowy: 5 tydzień życia
Pierwszy skok rozwojowy pojawia się, gdy niemowlę kończy 1. miesiąc. Dziecko intensywniej zaczyna odbierać świat wszystkimi zmysłami. To może wywołać w nim przerażenie i strach. Wcześniej dobrze działały tylko dotyk, słuch i węch. Dziecko potrzebuje teraz więcej bliskości. Może być płaczliwe, ale kiedy oswoi się z nowymi wrażeniami, wszystko wróci do normy. W wyniku skoku rozwojowego możesz zauważyć, że:
- uważnie się przygląda
- zwraca baczną uwagę na dźwięki
- jest bardzo wrażliwe na zapachy
- płacze ze łzami
- zaczyna się uśmiechać
To może ci się przydać:
Drugi skok rozwojowy: 7–9. tydzień życia
W połowie 2. miesiąca przychodzi drugi skoku rozwojowy. To czas, kiedy niemowlę zaczyna lepiej rozróżniać dźwięki, zapachy i smaki. Odkrywa też swoje dłonie. Często je obserwuje Interesuje się twarzami mamy i taty. Przygląda się im i obserwuje mimikę. Na tym etapie rozwoju maluch:
- bawi się rączkami
- przygląda się twarzom
- interesuje je muzyka
- zaczyna głużyć
Trzeci skok rozwojowy: 11–12. tydzień życia
3 miesięczne niemowlę staje się wrażliwsze na detale. Zauważa szczegóły, których dotąd nie widziało i nie słyszało, np. potrafi wyłapać różnice w tonie głosu mamy i taty. Emocje rodziców udzielają się dziecku i mogą budzić w nim niepokój i strach. Maluch odkrywa możliwości swojego głosu i bardzo chce poznawać świat:
- piszczy, pokrzykuje
- śmieje się
- wkłada wszystko do buzi
- potrafi skoordynować ruchy oczu i głowy
- ogląda się za zabawkę w ruchu i chodzącą osobą
Czwarty skok rozwojowy: 14–19. tydzień życia
W tym czasie niemowlak zaczyna rozumieć zdarzenia, które po sobie następują: wie, że gdy potrząśnie grzechotką, ta wyda dźwięk. Dziecko jest też coraz sprawniejsze:
- potrafi wyciągnąć rączkę po zabawkę i złapać ją
- reaguje na swoje imię i odbicie w lustrze
- może parsknąć śmiechem
- cmoka, puszcza bańki ze śliny
- wydaje okrzyki radości
To ci się przyda:
Piąty skok rozwojowy: 22–26. tydzień życia
Okres poprzedzający ten skok rozwojowy może trwać nawet cztery tygodnie. W tym czasie u dziecka pojawia się lęk separacyjny. Niemowlę zauważa fizyczną odległość pomiędzy przedmiotami i osobami. Płacze, gdy widzi, że mama znika z pola widzenia, wykazuje niechęć w stosunku do osób obcych. W trakcie tego skoku dziecko ma słabszy apetyt i śpi niespokojnie. Dzięki nowym osiągnięciom rozwojowym dziecko:
- boi się obcych
- chętnie ogląda ilustracje w książeczkach
- wodzi wzrokiem z jednego obrazka na drugi
- próbuje robić „pa pa”
- samo siada
- chwyta przedmioty dwoma paluszkami (chwyt szczypcowy)
To może ci się przydać:
Szósty skok rozwojowy: 33–37. tydzień życia dziecka
U niemowlaka rozwija się inteligencja. Dziecko zaczyna dostrzegać podobieństwa pomiędzy przedmiotami i zdarzeniami. Dostrzega, że rzeczy mają wspólne cechy np. brzmią lub pachną podobnie. Na tym etapie dziecko zaczyna również przejawiać własne poczucie humoru. W efekcie tego skoku niemowlę:
- potrafi samo zacząć zabawę
- przytula i pociesza misia lub lalkę
- robi miny do swojego odbicia w lustrze
- znajduje przedmioty o podobnym kształcie
- próbuje raczkować
- może okazywać zazdrość o rodzica
To może ci się przydać:
Siódmy skok rozwojowy: 41–46. tydzień życia dziecka
Roczne dziecko zaczyna rozumieć sekwencję prostych wydarzeń. Podczas zabawy chętnie się wspina, umie dopasować kształty zabawek, szuka przedmiotów, które ktoś dla niego ukrył lub sam chowa i chce, by je znaleźć.
- umie naśladować głosy zwierząt,
- może mówić kilka słów,
- chętnie mówi „nie”, gdy nie chce czegoś zrobić
- uczy się chodzić
- próbuje rysować
- zachęca rodzica do zabawy.
To może ci się przydać:
Skoki rozwojowe w drugim roku życia
Drugi rok życia to okres kolejnych ważnych zmian w życiu dziecka. Dwulatek staje się coraz bardziej ruchliwy i ciekawy świata, a opieka nad nim staje się coraz większym wyzwaniem dla rodzica. Okres ten kończy słynny bunt dwulatka. Oglądając naszą tabelę skoków rozwojowych w drugim roku życia nie zapominaj, że dziecko rozwijają się indywidualnie. Nie wszystkie zdobywają te same umiejętności w podobnym czasie. Jeśli coś cię niepokoi, porozmawiaj o tym z pediatrą na najbliższej wizycie albo umów się z dzieckiem do psychologa dziecięcego.
Skok rozwojowy | Osiągnięcia dwulatka |
14-16 miesiąc | zaczyna chodzić próbuje wspinać się po schodach świadomie mówi „mama”, „tata” wymawia od 3 do 6 słów daje do zrozumienia, czego pragnie, wykonuje proste polecenia, klaszcze |
17-19 miesiąc | bawi się w „koci, koci łapci” robi „pa-pa”, „tany-tany” lubi rysować próbuje łączyć słowa w zdania może schylać się i podnosić przedmioty |
20-21 miesiąc | wchodzi po schodach i schodzić nazywa części ciała (nosek, ucho, oko) pije z kubeczka posługuje się łyżką buduje wieżę z dwóch klocków myje rączki |
22-24 miesiąc | buntuje się (bunt dwulatka) umie się rozebrać kopie piłkę do przodu tworzy proste zdania nazywa zwierzątka na obrazku |