Zajęcia w żłobku-marzec 2024

W  marcu wspólnie z dziećmi wypatrywaliśmy już pierwszych oznak wiosny i przygotowywaliśmy się do Świat Wielkanocnych. Korzystając z pięknej słonecznej pogody dużo czasu spędzaliśmy bawiąc się w ogrodzie. Dużo radości sprawił maluchom zorganizowany przez panie opiekunki seans kinowy. Dzieci ze wszystkich grup z zaciekawieniem oglądały bajkę o przyjaźni. Grupy Biedronek, Motylków i Skrzatów odwiedził artysta muzyk. Pokazał  dzieciom gitary, na których gra w zespole. Przy dźwiękach gitary wspólnie zaśpiewaliśmy kilka piosenek. Gościem w żłobku był też tata jednego z dzieci, który gra na flecie prostym. Zagrał dla nas  kilka piosenek i pokazał jak różni się dźwięk w zależności od wielkości fletu. Grupa Krasnali, Motylków i Biedronek uczestniczyła w wycieczce do teatru. Dzieci miały okazję poznać pomieszczenia niedostępne na co dzień dla widza .

Pod koniec miesiąca we wszystkich grupach odbyły się warsztaty wielkanocne .Dzieci wspólnie z rodzicami wykonały świąteczne prace plastyczne.

Uczyliśmy się również wiosennych piosenek i słuchaliśmy  muzyki Vivaldiego w grupie „Skrzaty” oraz bluesa w grupie ”Biedronek”. W grupie I odbyły się zajęcia –  Nasz przyjaciel kot. Dzieci zgadywały kocie zgadywanki, dowiedziały się co kotki jedzą i jak dbać o ich futerko. Dzieci wspólnie stworzyły  portret kotka, którego ozdobiliśmy wełną tworząc jego futerko. Ciocie opowiadały nam też o zwierzątkach z wiejskiego podwórka. Odgadywaliśmy odgłosy kury, koguta, świnki. Ćwicząc motorykę mała wykonaliśmy wspólnie pisankę i ozdobiliśmy ja kolorowymi elementami. Czekając na zbliżające się święta wielkanocne, zapoznaliśmy się z tradycją koszyczka i co w nim umieszczamy. Dowiedzieliśmy się wiele o kurkach i małych kurczaczkach. Na koniec zajęć sami wykonaliśmy swoje żółte kurczaczki.

W grupie II ”Skrzaty” dzieci zapoznały się z pierwszymi zwiastunami wiosny – baziami ,które pojawiają się na drzewach. Dzieci obejrzały zdjęcia różnokolorowych baź i wspólnie wykonały pracę plastyczną. Na płaczącej wierzbie namalowały zielone listki i przykleiły białe bazie. Rozmawialiśmy też o króliku, co je i pije. W zabawie ruchowej ćwiczyliśmy naszą zręczność zbierając marchewki do koszyczka .Każde dziecko wykonało też pracę zajączka przyklejając kolorowe elementy do talerzyka. Z okazji dnia makaronu dzieci wybrały się na kulinarna podróż do Włoch. Rozmawialiśmy o makaronie, pomidorach i składnikach spaghetti. Każdy ze skrzatów wykonał pracę plastyczną makaronu z pomidorami .Na koniec zajęć spróbowaliśmy pysznego makaronu z sosem pomidorowym.

W grupie III „Krasnoludki” rozmawiały o białym baranku. Wykonując wspólnie pracę plastyczną baranka, kształtowały motorykę małą i dużą. Umiejętnością zabawy w grupie sprzyjała  wspólna zabawa przy muzyce. Słuchaliśmy również klekotu bociana i dowiedzieliśmy się gdzie żyje .W grupie wykonaliśmy  bociana i wykleiliśmy jego białe piórka. Ciocia opowiedziała nam o tradycjach wielkanocnych i pisankach. Kształtując naszą sprawność manualną wykonaliśmy pisanki które przyozdobiliśmy kolorowymi naklejkami. Ćwicząc chwyt pęsetowy zasialiśmy  owies.

W grupie IV ”Motylki” poznały różne rodzaje dinozaurów. W pudełeczku szukały ich kości a na koniec każde dziecko wykonało swojego kolorowego dinozaura. Rozmawialiśmy tez o baziach, które pojawiają się na drzewach i ćwiczyliśmy motorykę małą tworząc paluszkami bazie w wazonie. Grupę „motylków” i „biedronek” odwiedziła mama naszej koleżanki. Wspólnie wysłuchaliśmy przeczytanej przez nią książeczki. Na koniec spotkania wykonaliśmy gimnastykę buzi i języka i pobawiliśmy się podczas  zaproponowanych zabaw ruchowych. Dzieci odwiedziła pani wiosna, która odczytała im list i zadawała zagadki o wiośnie. Zachęceni opowieściami wykonaliśmy wspólną wiosenną pracę.

W grupie V „Biedronki” panie opiekunki pokazały dzieciom  doświadczenia: wir, lampa lawa, magnez oraz  burza śnieżna. Czekając na święta ,przybliżyliśmy dzieciom zwyczaje wielkanocne i wykonaliśmy pracę plastyczną kury. Poznaliśmy też zjawiska atmosferyczne występujące w marcu i  wysłuchaliśmy wiersza „Marcowe kaprysy”. Odwiedziła nas mama naszej koleżanki która przeczytała dla nas książeczkę.  Panie opiekunki wprowadziły nas w nastrój świat i opowiedziały o ich tradycjach. Wspólnie wykonaliśmy pracę plastyczna kury w której zasialiśmy świąteczną rzeżuchę.                   Odbyliśmy też zajęcia z pieczenia babeczek, które są nieodłącznym elementem świat. Dzieci miały okazję współpracować w grupie i ćwiczyły swoją cierpliwość podczas dodawania kolejnych składników.

Scroll to Top
Skip to content