Adaptacja dziecka w żłobku – standardy pracy pedagogicznej

Czy wiedzą Państwo, że w każdym naszym żłobku realizowane są standardy pracy pedagogicznej? Można się zapoznać z nimi TUTAJ.

Wprowadzając standardy opracowane przez naszą kadrę, we współpracy z profesjonalistami i badaczami zajmującymi się opieką i edukacją najmłodszych, realizujemy nasz nadrzędny cel – dbamy o wysoką jakość codziennych doświadczeń dzieci w warszawskich placówkach.

Chcemy dać Państwu pewność, że dzieci będą w żłobku szczęśliwe i będą w dobrych rękach – wspierających dzieci w rozwoju dorosłych.

 

Już od poniedziałku dzieci rozpoczną swoją przygodę ze żłobkiem.

W oparciu o standard Współpraca z rodzicami podczas adaptacji przygotowaliśmy dla Państwa kilka porad, które pomogą Państwu, a przede wszystkim dzieciom przejść przez ten proces jak najmniej stresująco.

  1. Adaptacja będzie zorganizowana tak, aby kadra opiekuńcza mogła poświęcić uwagę każdemu z dzieci. Adaptacja nie odbywa się w tym samym czasie dla wszystkich nowych dzieci, a czas pobytu dziecka w placówce będzie stopniowo wydłużany. Każde dziecko dostaje na adaptacje tyle czasu, ile potrzebuje. Na stronie internetowej żłobka znajdą Państwo harmonogram adaptacji.
  2. Zachęcamy, aby Państwo lub inna bliska dorosła osoba towarzyszyła dziecku w czasie adaptacji. Dzieci w ten sposób będą czuły się bezpieczne i chętniej będą poznawać nowe środowisko.
  3. W placówce prowadzimy różne działania ułatwiające dzieciom adaptację. Pomoże dziecku również, jeśli włączą się Państwo aktywnie w aktywności organizowane w czasie adaptacji przez opiekunki. Innym pomysłem do wykorzystania jest również to, aby pokazywali Państwo dziecku placówkę i jej najbliższe otoczenie.
  4. Kadra będzie towarzyszyła dzieciom tak, jak będzie tego chciało i będzie potrzebowało dziecko. Relacje zaufania budowane są stopniowo szanując indywidualne potrzeby dziecka. Wiemy, że Rodzic dla dziecka jest najważniejszy.
  5. Jeśli nie będą Państwo pewni, kiedy zakończyć proces adaptacji – skonsultujcie się z opiekunkami. Znają one symptomy zachowania dziecka, które świadczą o zaadoptowaniu i chętnie odpowiedzą na Państwa pytania.
  6. W swoich działaniach pamiętamy również o Państwu – Rodzicach. Rekomendujemy omawianie z kadrą w placówce każdych z etapów adaptacji. Adaptacja może wiązać się z trudnymi dla Państwa emocjami, dlatego zachęcamy do zadawania wszelkich pytań, abyśmy mogli wesprzeć Państwa w procesie adaptacji.

Zapraszamy do zapoznania się z obowiązującymi u nas standardami oraz materiałami dodatkowymi.

Życzymy wszystkim dzieciom oraz Państwu samych kreatywnie spędzonych dni w placówce.

Scroll to Top
Skip to content