Zapraszamy na wykład Wszechnicy Edukacyjnej Targówek „Otyłość u dzieci wyzwaniem dla zdrowia całego społeczeństwa”

Serdecznie zapraszamy na wykład on-line Wszechnicy Edukacyjnej Targówek nt. „Otyłość u dzieci wyzwaniem dla zdrowia całego społeczeństwa”  17 października br. o godz. 18:00.

Zgłoszenia na wykład poprzez formularz Forms: https://forms.office.com/r/6HNxb6Dad0

Zgłoszenia przyjmujemy do 14.10.2022 r.

Lek. med. Czesław Ducki

Wykład poprowadzi lek. med. Czesław Ducki - Dyrektor Działu Organizacji i Marketingu oraz Zastępca Dyrektora ds. medycznych w Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim w Warszawie. Absolwent Akademii Medycznej w Warszawie oraz studiów podyplomowych Zarządzania Podmiotami Leczniczymi – Szkoła Główna Handlowa. Obecnie uczestnik studiów MBA „PUBLIC HEALTH”. Menedżer wysokiego szczebla z wieloletnim i wielokierunkowym doświadczeniem w sektorze medycznym i farmaceutycznym. Autor i współautor wielu publikacji naukowych. Współzałożyciel Europejskiego Stowarzyszenia Witaminy D “EVIDAS” i współautor wielu kampanii prozdrowotnych i edukacyjnych. Były Prezes Fundacji „Żyjmy Zdrowo”.

Otyłość to nie defekt estetyczny, problem wizualny, ale to poważna choroba przewlekła wymagająca leczenia. Jest ona najpowszechniejszą chorobą cywilizacyjną, której towarzyszy aż 270 powikłań zdrowotnych.

Częstość występowania otyłości u dzieci dramatycznie wzrosła w ciągu ostatnich dziesięcioleci na całym świecie, również w Polsce.

Instytut Żywności i Żywienia wskazuje, że największy odsetek dzieci z otyłością występuje w województwie mazowieckim (32%).

Większość otyłości w wieku dorosłym ma swoje początki w dzieciństwie, co sprawia, że otyłość jest problemem pediatrycznym i okresem, w którym należy podejmować interwencje. Zaobserwowano, że około 40% dzieci z nadwagą będzie nadal przybierać na wadze w okresie dojrzewania, a 75-80% otyłych nastolatków stanie się otyłymi dorosłymi.

Jedną z przyczyn występowania otyłości jest rozwijająca się technologia, szczególnie urządzenia techniczne, które zastępują wysiłek fizyczny m.in.: nieograniczony dostęp do telewizora i komputera, zastępuje często zabawy i gry wymagające aktywności fizycznej itd. Kolejną przyczyną jest sposób odżywiania się – łatwy dostęp do przetworzonej, wysokokalorycznej, bogatej w tłuszcze i cukry proste żywności, zwiększanie objętości posiłków, nieregularność spożywania posiłków, ich opuszczanie lub częste podjadanie kalorycznych przekąsek. Rozwojowi otyłości sprzyjają także sytuacje stresowe i problemy emocjonalne, takie jak konflikty w szkole czy w rodzinie.

Otyłość może prowadzić do wielu nieprawidłowości już w okresie dziecięcym, jak również może być początkiem chorób, w szczególności sercowo-naczyniowych w przyszłości. Do najczęstszych problemów związanych z otyłością można zaliczyć: zaburzenia gospodarki lipidowej, cukrzycę typu 2, insulinooporność; nadciśnienie tętnicze; stłuszczenie wątroby, bezdech senny; zaburzenia kostno-stawowe związane z przeciążeniem kości i mięśni oraz inne. Nadmierne obciążenie układu kostno-stawowego i aparatu mięśniowego powoduje częstsze występowanie u otyłych dzieci uszkodzenia płytki wzrostowej i złuszczenia głowy kości udowej, chorobę Blauta, płaskostopie, szpotawość bioder, koślawości kolan, skoliozy, dolegliwości bólowe ze strony kręgosłupa i kończyn dolnych.

Dlatego tak ważne jest abyśmy zapobiegali nadmiernej masie ciała u dzieci, a jeżeli już wystąpi abyśmy podejmowali bezzwłoczne działania identyfikujące zagrożenia i wdrażali odpowiednie działania tj.: zmiana sposobu odżywiania, zwiększenie aktywności fizycznej, wsparcie psychologiczne oraz edukację całej rodziny.

Dzięki wspólny działaniom rodziców, opiekunów, szkoły oraz służby zdrowia we współpracy z samorządem możemy pomóc dzieciom, aby były bardziej zdrowie i szczęśliwe oraz uniknięcia wielu problemów zdrowotnych będących konsekwencją nadwagi i otyłości w dzieciństwie i w dorosłym życiu.

lek. med. Czesław Ducki

Scroll to Top
Skip to content